image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, Erbet Havalimanı’nda Terörle Mücadele Birimi dışında başka güçlerin bulunduğu yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

Erbil’de Avrupa Birliği’nden bir heyetle görüşen Talabani, Erbat'teki havaalanında dair saldırının bir daha olmamasını umut ettiklerini vurguladı.

Saldırının “tehlikeli bir gelişme” olduğunu ve Kürdistan Terörle Mücadele Gücü'nü hedef aldığını dile getiren Talabani, bu gücün kurulduğu günden bu yana yirmi yıldır terörle mücadelede koalisyon güçlerinin ana müttefiki olan resmi bir yapı olduğunu söyledi.

“Onların dışında başka bir güç yoktu”

“Saldırının mazeretlerini şiddetle reddettiklerini” dile getiren Talabani, “Saldırıda şehit düşenler ve yaralananların tamamı kahraman Kürdistan Peşmergeleri ve terörle mücadele birimi mensuplarıydı. Onların dışında havalimanında başka hiçbir güç yoktu” diye konuştu.

Son olarak, Bağdat hükümetine, müttefiklerine ve Avrupa Birliği'ne (AB) Irak'ın egemenliğini koruma ve bu tur saldırıların tekrarını engelleme çağrısı yaptı.

Ne olmuştu?

Erbet havalimanına insansız hava araçları ile yapılan saldırıda Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) bağlı Terörle Mücadele Birimi üyesi 3 Peşmerge hayatını kaybederken 3'ü ise yaralandı.

Saldırıya Erbil ve Bağdat’tan tepkiler gelirken Irak Silahlı Kuvvetler Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul, söz konusu saldırının Türkiye’den, Irak  hava sahasına geçen İHA’lar tarafından yapıldığını söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise, “Patlama esnasında, KYB’ye bağlı Terörle Mücadele Grubu’nun PKK/YPG’lilerle birlikte talim yaptığı” şeklinde bir açıklama gelmişti.