image

PeyamaKurd - Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'un Irak ve Kürdistan Bölgesi'ni ziyaret edecek ilk Papa olacağına dikkat çeken Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni, tarihi gezi ile ilgili basına konuştu.

Sözcü Bruni, Papa’nın Kasım 2019'da Tayland ve Japonya'ya yaptığı ziyaretten sonra yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2020'deki dış gezilerini iptal ettiğini hatırlatarak, "Pandemi nedeniyle yaklaşık 16 aydır dış gezi yapılmıyordu. Bu seyahat, Papa'nın 33. dış gezisi olacak. Tarihte ilk kez bir Papa, Irak’a gidiyor. Aynı zamanda Papa, ilk kez nüfusunun çoğunluğu Şii'lerden oluşan bir ülkeye gidiyor" sözlerine yer verdi.

Ayrıca açıklamasında, gezinin Irak ve bölgedeki Hristiyanlara dayanışma amacı taşıdığını, dinler arası buluşma için bir fırsat niteliği taşıdığını ve bölge ülkeler için de önemli olduğunu dile getiren Bruni, "Kardeşlik ve umut. Bu iki kelime, Papa'nın Irak ziyaretini özetlememize yardımcı olabilecek iki kelime" ifadesini kullandı.

Ayrıca Vatikan Sözcüsü, gezinin mümkün olan en kısa sürede yapılmak üzere tasarlandığını dile getirerek şunları dile getirdi:

"Papa'nın Irak'a yapacağı bu seyahat, o topraklara, oranın insanlarına ve Hristiyanlarına sevgi jestidir. Alışık olduğumuz seyahatlerden farklı bir yolculuk olacak. Ülkenin Kovid-19 önlemlerinin dikkate alınması gerekiyor."

Vatikan lideri Papa, bu gezisinde Irak ve Kürdistan Bölgesi'ni ziyaret edecek.