image

PeyamaKurd- Irak’ta yaşanan şiddet olayları ve Irak Anayasası’nda yapılması planlanan değişikliklerde Kürtlerin meşru haklarının gasp edilmesine karşı çıkacağını belirterek tüm Kürdistani kesimleri de böylesi bir girişim olması halinde dayanışmaya çağıran Başkan Mesud Barzani’nin çağrısına olumlu yanıt geldi.

Başkan Barzani’nin çağrısının tüm Kürt halkı ve siyasi çevrelerce desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) kurucularından ve Kürt siyasetçi Dr.Dindar Necman Doski, Başkan Barzani'nin Irak'ta yaşanan olaylara ilişkin verdiği mesajların bütün siyasi tarafların ve Kürt halkının mesajı olduğunu dile getirerek, desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

Irak kanunlarında yapılacak düzenlemelerin şovenist kesimler tarafından yapılması halinde, Kürtler'in haklarının kısıtlanması tehlikesi doğuracağına dikkat çeken Dr.Dindar Necman Doski, yaptığı açıklamada, "Başkan Barzani'nin verdiği mesajlar bütün Kürtlerin mesajıdır. Çünkü Başkan Barzani bütün Kürtleri temsil ediyor." dedi.

Irak Anayasası ve Kürtler

Uzun süredir Irak’taki kimi siyasi gruplar tarafından sıklıkla dillendirilen Anayasa değişikliğinin kapsamı ve sınırları belli olmasa da yapılacak değişikliklerin Irak Anayasası’nın 126 ve 142’inci maddeleri gereği Kürtlere “veto” hakkı tanımakta. Yapılması planlanan değişikliklerin Kürdistan parlamentosu tarafından onaylanması zorunluluğunu getiren 126’ıncı maddeye göre Kürdistan Parlamentosu veya halkının rıza göstermesi halinde değişiklik yapılabilecek.