image

PeyamaKurd- ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Suriye'nin kuzeydoğusundaki YPG'nin Afrin'e hareket etmesi durumunda ABD'nin desteğini kaybedeceği açıklamasını değerlendiren Rus uzmanlar, uygulamada Washington'un, tehditlerle baskı yapabileceğini düşünerek YPG üzerindeki etkisini büyük ölçüde abarttığını dile getirdi.

Ancak beklenmedik bir şekilde yeni bir değişken ortaya çıktı: Suriye hükümeti yanlısı oluşumlar ‘toprak bütünlüğünü korumak amacıyla' Afrin'e girdi.

'Suriye Ordusu Değil Milisler Girdi'

RT televizyonuna konuşan Moskova merkezli Ortadoğu ve Orta Asya Araştırmaları Merkezi Başkanı Semyon Bagdasarov, Afrin'e giren gücün Suriye ordusu değil milis grupları olduğunu belirterek bu birliklerin henüz TSK'ya karşı savaşmadığını sadece Afrin merkezinde konuşlandığını kaydetti.

Bagdasarov, "Bu şimdilik daha ziyade sembolik bir yardım. YPG daha çok hava savunma araçlarına ihtiyaç duyuyor, oysa bu silahlar sadece Suriye ordusunda var. YPG ve Suriye hükümet güçleri Deyr ez-Zor'da birbiriyle savaşırken Afrin'de ortak çıkarları savunuyor. Bu çok katmanlılık işte tüm Suriye denkleminin spesifik özelliği" dedi.

'Washıngton Ankara'yla Sert Mücadeleden Kaçınacak'

Rusya Bilimler Akademisi Arap ve İslam Araştırmaları Enstitüsü'nden Boris Dolgov da benzer bir bakış açısına sahip. Suriye hükümet yanlısı güçlerin YPG'yi Türk ordusuna karşı koruyacağını söylemenin doğru olmadığını belirterek, "Üstelik YPG ile Şam arasında belli anlaşmazlıklar var. Washington YPG'ye desteğini sürdürecek ama Ankara ile sert mücadeleden de kaçınacak" dedi.

ABD İle Türkiye Çatışır mı?

Menbic'e gelince, TSK'nın ABD askerlerinin kontrolündeki bölgelere girmeyeceğinden emin olduğunu dile getiren Dolgov, RT televizyonuna açıklamasında şu yorumda bulundu: "Bu sorun çok karmaşık ama Türk birlikleri ile ABD özel kuvvetleri arasında doğrudan çatışmaya varmayacak. Elbette şimdi tüm taraflar blöf ve partnerleri ile düşmanlarına psikolojik baskı yapmaya çalışıyor."

Uzmanlar, Washington için YPG ile ilişkilerin kesilmesinin bölgedeki konumunu kaybetmek anlamına geldiği görüşü dile getirdi.

ABD Kürtlerin Desteğini Kaybederse Ne Olur?

Bagdasarov, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) diğer bileşenleri olan Arap aşiretler ve diğer etnik ve mezhepsel gruplar çok daha zayıf. Şimdi YPG tüm gücünü Afrin'e kaydırdığında ABD, IŞİD'e karşı operasyonlarını dondurmak zorunda kaldı. Eğer ABD, Kürtlerin desteğini kaybederse Suriye'nin kuzeydoğusundaki varlığı en aza düşecek, sallantılı olacak. Başka seçeneği olmadığı için YPG'yi tutuyor. Ancak YPG'nin Amerikalılardan memnun olmadığı da iyi biliniyor, yani kendilerini ABD güçlerinden uzaklaştırma ihtimali var."