image

PeyamaKurd- YPG Sözcüsü Nuri Mehmud, ''Bizim ABD ile ittifakımız tamamıyla IŞİD'e karşı savaşmaya yöneliktir. Başka bir amacımız yoktur. Bizim rejim veya başka hiç kimseye saldırmak gibi bir niyetimiz yoktur'' dedi.

ABD'nin, YPG'nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) karargahına saldırdığı iddiasıyla Suriye hükümet güçlerine hava saldırısı düzenlemesi sonrası YPG'nin Sözcüsü Nuri Mehmud konuyla ilgili Sputnik'e değerlendirmelerde bulundu.

'ZAMAN ZAMAN ÇATIŞIRIZ, AMA SALDIRMAYIZ'

Ankara'nın PKK'nin Suriye kolu olarak gördüğü YPG'nin Sözcüsü Nuri Mehmud, Deyr ez Zor kırsalında zaman zaman Suriye hükümet güçleriyle çatışmalar yaşadıklarını, ama hükümete saldırmak gibi bir niyetlerinin olmadığını ifade etti.

'ÇATIŞMALAR VATAN SAVUNMASI GRUBU YÜZÜNDEN'

Sputnik'e konuşan Mehmud şunları söyledi: ''Bu çatışmalar ilk değil, daha öncede birkaç kez olmuştu. Çatışmalar, Vatan Savunması adlı gruptan kaynaklanıyor. Bu grup kendi kafasına göre hareket ettiği için zaman zaman çatışmalar çıkıyor. En son olayda bu grup saldırmıştı ve güçlerimiz karşılık vermişti. Yani savunma yapmışlardı. Neticede şimdi bölgede durum sakin. Bizle rejim arasında herhangi bir çatışma yok.''

YPG'nin omurgasını oluşturduğu DSG'nin ABD ile ittifakının Suriye devletine karşı geliştiği suçlamaları hatırlatıldığında, Mehmud şu karşılığı verdi: ''Bizim ABD ile ittifakımız tamamıyla IŞİD'e karşı savaşmaya yöneliktir. Başka bir amacımız yoktur. Bizim rejim veya başka hiç kimseye saldırmak gibi bir niyetimiz yoktur.''

'ŞAM DA KAMIŞLO DA MERKEZ OLSUN'

''Biz istiyoruz ki, Şam da Kamışlo da merkezi olsun'' vurgusu yapan YPG Sözcüsü ''Herkesin özgürce yaşanmasını arzu ediyoruz. Suriye sorununun çözümünü istiyoruz. Suriye'nin birliğini istiyoruz'' dedi.

'IŞİD'LE SAVAŞTIK, ÇÜNKÜ DİYALOĞA GELMİYOR'

''Biz daima savunmayı esas alıyoruz. Biz saldıran değil, savunmada olan tarafız'' iddiasında bulunan YPG Sözcüsü ''Biz IŞİD ile savaştık, çünkü IŞİD diyaloğa gelmiyor. IŞİD demokratik çözümü reddediyor'' ifadelerini kullandı.

'BİZİM GİBİ ABD DE SALDIRMAZ'

''Biz kimseye saldırmadığımız gibi eminim ABD de kimseye saldırmaz. Biz Suriye'nin istikrarı için mücadele ediyoruz. Suriye'nin birçok yerinden insanlar bizim IŞİD'den özgürleştirdiğimiz alanlara göç ediyor'' görüşünü aktaran Mehmud ''Suriye'nin yüzde 40'ını biz özgürleştirdik. Biz kontrol ediyoruz'' dedi.

'BÜTÜN DÜNYA BİZİ İYİ BİLİYOR'

IŞİD militanlarının DSG'ye katılmadığını, bunun yalan olduğunu savunan Mehmud, şöyle devam etti: ''IŞİD'i bitiren ve onunla sürekli mücadele eden biziz. Kim bunları ortaya atıyorsa hakikati karalamak istiyor. Dünyayı, Moskova, Tahran, Washington, Ankara'yı ve birçok yeri IŞİD'den biz savunduk, biz koruduk. Bu yerleri teröre karşı biz savunduk. IŞİD'e karşı en çok biz savaştık. IŞİD'e karşı Kobani'de tek savaşan YPG ve YPJ güçleriydi. Bütün dünya bizi biliyor. IŞİD'i yok ettiğimizi, gelişmesine engel olduğumuzu iyi biliyorlar."