image

PeyamaKurd- Halk Savunma Birlikleri (YPG) Genel Komutanı Sipan Hemo, TSK tanklarına karşı kullandıkları füzeleri karaborsadan satın aldıklarını ifade etti. 

Suudi Şark El-Avsat gazetesine demeç veren Sipan Hemo, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Efrin’e yönelik operasyonunda şu ana kadar 11 tankın güçlerince imha edildiğini iddia etti.

Tanklara karşı kullandıkları füzelerin Amerikan "TAW" veya Rus "Konkurs" marka füzeler olduğu ve bu ülkeler tarafından kendilerine verildiği yönündeki haberleri reddeden Hemo,

“O roketler ne ABD ne de Rus yapımı. Bu yüksek ateşli roketleri biz karaborsadan temin ediyoruz. ABD birçok defa Efrin, Şehba ve Halep’le herhangi bir bağlarının olmadığını açıkladı. ABD ile işbirliğimiz IŞİD’e karşı mücadele ve Fırat’ın doğusuyla sınırlıydı” dedi. 

Hemo son olarak, Rusya’yı Efrin operasyonuna göz yummakla suçlayarak, “Suriye hava sahası Rusya’nın denetiminde. Rusya razı olmasaydı Türk savaş uçakları ve topçu birlikleri bizi bombalayamazdı” diye konuştu.