image

PeyamaKurd- YPG Komutanlığı Efrin operasyonuna katılan Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu(ÖSO) gruplarının ailelerinin bölgeye yerleştirildiğini, bölgenin demografyasını değiştirmeye çalışanların savaşçılarının hedefi olacağını açıkladı.

YPG Genel Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada bölgenin demografyasını değiştirmeye yönelik her türlü girişimin hedefleneceği uyarısı yapılırken: 

“Türkiye ile hareket eden ÖSO gruplarının ile Irak’tan getirilen Türkmen ailelerinin Êtma ve Azez bölgelerinden Efrin’in Şiye ve Cinderese bölgelerine yerleştirildiğini bu ailelerin savaşçılarının hedefi olacağını” belirtti. 

Açıklamanın devamı ise şöyle: “YPG olarak, kesinlikle belirtiyoruz ki işgalci Türk devletinin demografik yapısını değiştirdiği bölgeler, ilk günden bugüne kadar hep savaş alanıydı, şu ana kadar da bu bölgelerde askeri eylemlilikler gerçekleştirilmektedir. 

Türk devletinin oyununa alet olanlar ve bu oyunda parmağı olanlara bu bölgelere yaklaşılmaması uyarısını yapıyoruz. Aksi halde savaşçılarımızın meşru amaçlarına hedef olacaklardır. Ayrıca bu kirli oyuna alet olanlara Türk devletinin oyunlarına gelmemeleri çağrısında bulunuyoruz. Ayrıca işgalci-faşist Türk devletinin bölge halkına yönelik gerçekleşecek düşmanca uygulamalarına yardımcı olmamaları uyarısında bulunuyoruz. 

Çünkü hiçbir kanun ve meşruluğa başvurmadan işgal edilen bölgelere yerleştirme zorla olacaktır. Bu da uluslararası yasaları çiğnemekte; buraların hedef olması da savaşçılarımızın en doğal hakkıdır.”