image

PeyamaKurd - Irak Federal Mahkamesi’nin yasama ve yürütme üzerindeki müdahalelerine KDP'den tepki geldi. Mahkemeye kınayan Hoşyar Zebari, mahkemenin yasama ve yürütmeyi yok saydığına vurgu yaparak, “Siyasallaşan yargının zulmünün önüne geçilmeli” ifadesini kullandı.

Resmi Twitter hesabı üzerinden bir açıklamada paylaşana Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Üyesi Hoşyar Zebari, Irak Federal Mahkamesi’nin yasama ve yürütme üzerindeki müdahalelerini kınadı.

"Federal Mahkeme, yasama ve yürütmeyi yok sayıyor"

Zebari açıklamalarında, Federal Mahkeme’nin anayasallığının tartışmalı olduğunu ifade etti.

Paylaşımında, “Yine anayasallığı tartışmalı olan Federal Mahkeme, kendisini siyasi ve seçim sürecinin hakimi konumuna getirmekte” diyen Zebari, Federal Mahkeme’nin ülkenin diğer iki anayasal gücü yasama ve yürütmeyi yok saydığını vurgulayarak, “Federal Mahkeme, bir irade gibi hareket etmekte ve yasama ve yürütme erklerini yok saymakta” paylaşımda bulundu.

Hoşyar Zebari, yargının siyasallaştığını ve bunun önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, “Siyasallaşan yargının zulmünün önüne geçilmeli, yargı üzerinde hukuk dışında bir otorite yoktur” açıklamasına yer verdi.