image

PeyamaKurd - ABD'li oyuncu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, ABD'nin Afganistan'dan çekilme sürecine tepki gösterdi. ABD’nin ‘sıvışıyor gibi göründüğünü’ söyleyen Jolie, "Bir Amerikalı olarak utanıyorum" dedi

ABD'li oyuncu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie yazdığı makalede, ABD'nin Afganistan'dan çekilme süreci konusu hakkındaki düşüncelerini yazdı.

Taliban'ın Afganistan'da kontrolü yeniden ele geçirirken Jolie, ABD ordusunun Ortadoğu ülkesindeki kargaşanın ortasından ‘sıvışıyor gibi göründüğünü’ ifade etti. Oyuncu, devam eden kaosun Afganistan'da kadınlar için kaydedilen her türlü sosyal ilerlemeyi ortadan kaldırabileceğinden endişelendiğini dile getirdi.

Dünyaca ünlü oyuncu, "Bir Amerikalı olarak ayrılma şeklimizden utanıyorum. Bu bizi küçültür" ifadesine yer verdi.

Kızların okula gitmesini yasaklamak, kadınları eve hapsetmek ve çizgiyi aştığı düşünülen herhangi bir kadına halka açık alanda kırbaçlama da dahil olmak üzere acımasız fiziksel cezalar vermek gibi Taliban'ın kadınları cezalandırma yolları konusuna da isyan eden Jolie, ABD'nin kadınların koşullarını izlemedeki başarısızlığını dile getirdi.