image

PeyamaKurd - Elazığ’da özel bir hastanenin Türkçe bilmeyen hastalar için oluşturulan yabancı dil kartında Ukraynaca ve Japonca da dâhil olmak üzere 17 dil var ama Kürtçe yok.

Evrensel’den Özkan Zülfikar ve Orhan Kurul‘un haberine göre Elazığ Medical Park Hastanesinde Türkçe bilmeyen hastalar için oluşturulan yabancı dil kartında, 17 dile yer verildiği ama Türkiye’de en çok konuşulan iki dilden biri olan Kürtçe’nin olmadığı anlaşıldı. Hastane ise, uygulamanın sağlık bakanlığının yönlendirmesiyle yapıldığını söyledi. Sağlık örgütleri, hastanın dilinde hizmet vermenin önemine dikkat çekerken, siyasi parti temsilcileri uygulamanın ayrımcı olduğunu dile getirdi.

‘Para verirken eşitiz ama hak konusunda değiliz’

Elazığ Medical Park Hastanesinde annesi hiç Türkçe bilmeyen refakatçi isminin yazılmasını istemeyerek, “Annemi getirdik. Hiç Türkçe bilmez. Nasılsın diye sorarsanız sadece iyiyim diyebilir. Karşılığında da sen nasılsın? diye sorar. O kadar. Şimdi yoğun bakımda yatıyor. Ben Türkçe bilmesem derdini anlatamaz ki. Kürt tedavi olmasın mı? Burası özel hastane biz de şifa bulmak için geldik. Hizmetleri iyi, ilgililer. Bakıyorlar. Ama para veriyoruz biz de. Para verirken eşitiz ama hak konusunda eşit değiliz” dedi.

Hastane topu bakanlığa attı

Haberimiz için görüş almak istediğimiz Medical Park Hastanesindeki yetkili kişi, kurumsal olarak bir açıklama yapıp bir yanlış anlaşılma olduğunu söyleyerek, “Biz hastanın tedavi edilmesinde, dilin çok önemli olduğunu biliyoruz. Fakat bu uygulama yabancı pasaportu olan hastalarımıza hizmet vermek için sağlık bakanlığının yönlendirmesiyle yapılan bir uygulamadır. Hizmet verdiğimiz şehirlerde ki konuşulan dilleri bilerek istihdam yapıyoruz. Elazığ’da da Kürtçe bilen tercümanlarımız var ve tercümanlarımız aracılığıyla Kürtçe konuşan hastalarımıza hizmet veriyoruz” dedi.

SES: Ayırımcılığa izin vermeyeceğiz

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Elazığ Şube Yöneticisi Aynur Öğüt “Aynı coğrafyada birlikte yaşayan halkların dillerinin yok sayılmasını kınıyoruz. Mesleğe başlarken; dil, din, cins ve ırk ayrımı yapmayacağına yemin ediliyor ancak bu durum da gösteriyor ki yeminleri konjonktür belirliyor” dedi. Hizmet alan insanlar arasında ayrımcılık yapılmasının bir izahının olmayacağını söyleyen Öğüt “Sendikamız, herkesin kendi ana dilinde kamusal haklarından yararlanmasını talep ediyor. Bu durum bir kez daha talebimizin haklılığını göstermiştir” dedi.

HDP: Kürtçe yok sayılıyor!

HDP İl Başkanı Baki Yıldırım, “Türkiye’de bütün diller çok rahat bir şekilde konuşulur, yazılır. Ancak Kürt halkı da dili de yok sayılıyor” dedi. Yıldırım “Çoğunluğunu, Kürtlerin oluşturduğu bir ilde, onun dilinin o kartta gösterilmemesi, utanılacak bir durumdur. Burada yaşayan halkların dillerini de yazmaları gerekirdi” dedi.