image

PeyamaKurd – Suriye’de terör örgütü IŞİD’in yenilgiye uğratılmasından ardından ABD’nin Elhurre televizyonu Demokratik Suriye Gücü Komutanı (DSG) Mazlum Kobanê ile geçtiğimiz günlerde bir röpartaj gerçekleştirdi.

DSG Komutanı Mazlum Kobanê konuşmasının başında uluslararası koalisyonu eleştirerek, “Koalisyon, kendi zamanında Mele Mustafa Barzani’yi yalnız bıraktı. Öyle tahmin ediyoruz ki uluslararası koalisyon bir gün Batı Kürdistan’dan askeri gücünü çekecek” diyor.

Mazlum Kobanê röportajda Ölümsüz Mela Mustafa Barzani’nin, Kürt halkının devrim önderi olduğunu vurguladı.

Kobanê’nin yaptığı röportajın bir bölümünde Ölümsüz General Mela Mustafa Barzani’ye ilişkin, ” İlk kez Kürt meselesini dünyaya anlatan, tanıtan kişi Mele Mustafa Barzani’dir. Ölümsüz Barzani Kürt devriminin öncüsüydü” ifadelerini kullanıyor.

"Irak, Mela Mustafa Barzani’ye karşı dürüst değildi" 

Kobanê, Mela Mustafa Barzani’nin Bağdat ile 11 Mart 1974’teki anlaşması hakkında, “O dönem Irak Hükümeti Mela Mustafa Barzani’ye karşı dürüst değildi ama Mustafa Barzani anlaşmayı yerine getirdi. Mustafa Barzani’nin öncülük ettiği Kürt ulusal mücadelesi ve devrimi Kürtler için tarihi kazanımlar elde etti” sözlerini dile getirdi.