image

PeyamaKurd - Kürt kadını tarihten bugüne kadar kendisine fırsat verilince neler başarabileceğini birçok örneklerle göstermiştir. Bunun en son örneklerinden biri ise Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan ve henüz 21 yaşında olan bir modacı Sera Güder. Güder, Diktiği bir birbirinden güzel model gelinlikleriyle hem yaşadığı ilde hem çevre ilerden spariş alıyor. Güder’in en büyük hedefi ise dünya çapında bir marka olup, bunun patentini alabilmek.           

Seda Güder PeyamaKurd’e işi ve moda hakkında konuşarak, “Bizlerin de bir ses sanatçısına bir modele, bir tiyarocuya,bir film yönetmenine,bir ressama ve bir bilim insanına ihtiyacı var. Bizler de bu meslekleri edinebiliriz. Herkesin kendi hayat hikayesini kendisinin yazmasını diliyorum” diyor. 

Bu işe nasıl başladığınızı anlatabilir misiniz?

Tasarımcı olmak henüz 5.sınıf öğrencisiyken hayalini kurduğum bir meslekti gelinlik tasarımı sektörü ile tanışmam ise tam anlamıyla üniversite okuduğum sırada bir arkadaşımın yardımıyla da bir el işçisi olarak bir  firmada çalışmaya başlamam ile oldu ve çalıştığım süre ilerledikçe iş yerinde tasarımcı konumuna geldim. 

Peki aileniz ve çevreden nasıl tepkiler aldınız?

“Ailem ve yakın çevrem en başından bu yana hedeflerimden haberdardı. Çok olumlu tepkiler aldım gerek ailem ve gerek Yüksekova'da yaşayan insanlardan. Aldığım yorumlar ise genel olarak, "hayallerin gerçekleşebileceğine bizi inandırdın, tasarımcı olacağına inancın her zaman tamdı ve bunu başardın, Yüksekova'da bir moda evi,markanı sergilediğin bir showrooom kurarak  bir ilki başardı bizler için büyük bir örneksin..."şeklinde oldu.  Showrooma gelen gelin adaylarından aldığım yorumlar ise; "İstediğimiz gelinliği burada bulamıyoruz ve imkanı olan İstanbul Ankara İzmir gibi büyük şehirlerden talep etmek zorunda kalıyor buna imkanı olamayan ise istemediği bir gelinliği giymek zorunda kalıyor,hayalimizdeki gelinliği giyebileceğimiz bir platform yarattığınız için çok mutluyuz Yüksekova için ihtiyaç duyulan bir showrooom..." şeklinde oldu.

Bulunduğumuz coğrafyalarda kurmak istenilen hayaller sınırlı oluyor  her ebeveyn kendi çocuklarına olmak istediklerinin dışında bir meslek seçmelerini dayatıyor örnek verecek olursak bu meslekler genel olarak "doktor, hemşire, öğretmen,avukat, savcı, mühendis" şeklinde oluyor. Bu mesleği seçerek ve bir tasarımcı kimliğine sehip olarak insanlara aslında bizlerinde bir tasarımcı olabilecegimizin örneğini teşkil etmektir.

Bizlerinde bir ses sanatçısına bir modele, bir tiyarocuya,bir film yönetmenine,bir ressama ve bir bilim insanına ihtiyacı var ve bizler de bu meslekleri edinebiliriz herkesin kendi hayat hikayesini kendisinin yazmasını diliyorum.

 

Ürettikleriniz daha çok hangi illerden talep görüyor? 

Genel olarak Yüksekova ve Van,Şırnak, Şemdinli,Hakkari, Antalya, Diyarbakır, Mersin gibi şehirlerden oluyor. Ki bazı hazır modellerin sergilendiği showroom sahibi şirketlerden toptan gelinlik ve nişanlık talebi alıyorum. Yurtdışında ise İran ve Irak‘tan talep oluyor. 

Gelinliğin yanı sıra yöresel kürt  kıyafetleri de dikiyor musunuz?

Yöresel kıyafet konusunda çok fazla talep alıyorum fakat bu talepler yalnızca dikim üzerine oluyor ve bu talepleri geri çekmek zorunda kalıyorum çünkü Yüksekova da dikim evleri oldukça fazla ve bu işi profesyonelce yapan çok çalışan kadın arkadaşlar var ben ise bir tasarımcı kimliği ile ilerlemeyi düşündüğüm için ve yöresel kıyafet diken arkadaşlar içinde bir katkıda bulunmayı düşünerek gelen talepleri bu işi yapan diğer kadın arkadaşlara yönlendiriyorum. Ama Showroom da sergilediğim yöresel kıyafet tasarımlarım mevcut.

Şu aşamadan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Bundan sonra ki süreçte hedeflerim arasından biri başta bu işi yapmak isteyen arkadaşlara bu işi öğrettikten sonra iş bünyesine alarak atölyeyi büyütmek ve  böylelikle daha fazla siparişi alabilmeyi sağlamak. Bir diğer hedefim ise Yüksekova'da ilk defileyi yapmak kendi markamı sergileyebileceğim bir defileyi yapabilmek içinde kıyafetleri giyip podyumda yürüyecek mankenlik yapan model arkadaşlara ihtiyacım olacak ve bunu da manken ajanslarından  talep etmeyi düşünüyorum.

En büyük hedefim ise en son olarak dünya çapında bir marka haline gelmek bunun için marka patenti alamam gerekli olacaktır. 

Ayrıca Yüksekova'da daha önce de başlattığım yardım kampanyaları gibi çeşitli yeni yardım kampanyaları başlatmayı düşünüyorum. Bunun için de ihtiyaç sahiplerine gıda ve çocuklara kıyafet ayakkabı gibi yardımların yanısıra bir de kışı sert geçen Yüksekova'da sokak hayvanları için barınak kurmak istiyorum.