image

 “Hedef Suriye devletini zayıflatmak, BAAS rejimini ABD’nin çıkarlarına uygun hale getirmek ve İsrail’i rahatsız eden bir pozisyondan çıkarmaktı”

PeyamaKurd- KCK Eşbaşkanı Besê Hozat, IŞİD’in Kobani’ye saldırdıği dönemlerde, YPG’nin zaten birçok cephede IŞİD’i yendiğini, ABD’nin ise hava desteğiyle bundan yararlanmaya çalıştığını söyledi. Besê Hozat ANF’ye verdiği söyleşide, Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduklarını dile getirirken ABD’yi de eleştirdi.

Besê Hozat, “ABD, Suriye’den çekilme kararıyla Orta Doğu politikasından vazgeçmiyor, aksine Suriye ve Orta Doğu politikasını yeniden dizayn ediyor” iddiasında bulunurken; “ABD’nin, uzun yıllar İran, Kuzey Kore ve Suriye’yi hedef alan politikaları vardı. Irak’ın Kuveyt’i işgali ile başlayan Körfez Savaşı’yla 3. Dünya Savaşı sürecine girilmişti. ABD, Ortadoğu’da süren bu savaşla Kapitalizmin ihtiyaçlarına uygun bir Ortadoğu dizayn etmek istiyordu. Hedef ülkelerden en önemlisi de Suriye idi. Hedef Suriye devletini zayıflatmak, BAAS rejimini ABD’nin çıkarlarına uygun hale getirmek ve İsrail’i rahatsız eden bir pozisyondan çıkarmaktı” ifadelerini kullandı.

Besê Hozat, ABD’nin doğrudan Suriye’ye girmesi açısından IŞİD’in kaçınılmaz bir fırsat olduğu tezini savunurken, “IŞİD’in Kobani’ye saldırdığında ABD bunu iyi değerlendirip hava saldırılarında bulunarak kendisine meşruiyet kazandıran ve imaj düzelten bir adım attı ve Suriye’ye giriş zeminini oluşturdu” beyanatında bulundu.

YPG/YPJ savaşçıları, Kobani’de IŞİD’e karşı kahramanca bir savaş yürütüyorlardı ve IŞİD’i saldırı öncesi birçok cephede zaten yenmişlerdi. ABD, Kürt kadınlarının ve savaşçılarının IŞİD’e karşı olan mücadelede yarattığı olumlu havadan faydalandı ve bozulan imajını Orta Doğu’da ve dünyada düzeltmeye çalıştı.

Besê Hozat’in ANF’de yayınlanan söyleşisinde, Rusya hakkında ise şu ifadeleri kullandı; “Halbuki Rusya, Suriye’de ciddi bir güçtür. Suriye’nin demokratik bir çözüme kavuşması için aktif ve pozitif rol oynayabilir. Kürtlerin ve tüm Suriye halklarının sempatisini kazanabilir, Suriye halklarıyla tarihsel dostluk bağı kurabilir. Zaten Kürtler Suriye sınırları içerisinde demokratik çözüm için mücadele ediyorlar.”