image

PeyamaKurd - 26. Dönem Batman, 25. Dönem HDP Mardin Milletvekili Mehmet Ali AslanNETEW TV özel programında Zeynep Cager’in sorularını yanıtladı. 

Gündemde olan helalleşme tartışmalarına değinen Mehmet Ali Aslan şu ifadelere yer verdi: 

“Eğer gerçekten samimilerse mevcut Kürt halkı ile helalleşecekler. Zilan’dan tutun ta Dersim’e kadarki katliamlarda halk vefat etmiş, şehit olmuş, dolayısıyla geride kalan çocukları ve torunlarıyla helalleşmeleri gerekiyor. Bu sadece el sıkışmakla da olmaz. Helalleşeceksiniz ama bunun karşılığında ne vaat ediyorsun. Geride kalanlar için iade-i itibar ne şekilde uygulanacak. Türkiye’nin kurucu partisi adeta itiraf niteliğinde açıklamalar yapıyor, demek ki bir haksızlık var, demek ki karşı tarafın hakkını gasp etmişsin.” 

Şuan gündemi ve halkın durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz. Sizce halk siyasi mi yoksa ekonomik bir yoksunluğa mı muhtaç, bu konuda neler söylemek istersiniz? 

Tarih boyunca her zaman halkımız yoksullukla mücadele etti, ekmeğe muhtaç oldu, hastaneye gidip de ilaç tedavisi göremeyen, birçok yoksunluğa ihtiyaç duyan insanlarımız oldu. Bugün bile hangi mahalleye gitsek, birileri ya hasta ya bir şeylere muhtaç, yoksul. Bu durumu yeterince siyasetimizde de işleyemedik. Bunu gelişi güzel, klişe sözlerle bunu geçiştirmeye çalıştık, hiçbir zaman elimizi uzatmadık. İnsanlarımızla bugün bir köprü olmaya çalıştık, binlerce akülü arabalar aldık, yine halkımızın desteği ile binlerce insanımızın ihtiyaçlarını karşıladık, hala bunlara devam ediyoruz. Umarız bu yaptıklarımız insanlarımıza bir nebze de olsa nefes aldırır.  

HDP’ye tekrar dönmek istiyor musunuz, siyasete dönmeyi düşünüyor musunuz? 

Biz her zaman siyasetin içindeyiz, gittiğimiz her yerde de siyasi sorular soruluyor ve biz her zaman kendi halkımızlayız, kendi çizgimizdeyiz. Evet şuan bazı nedenlerden dolayı partisizim ama ben siyasetsiz değilim, ben çizgisiz değilim ve yine halkımlayım. Ne olursa, hangi platformda olursam olayım, yine halkımıza hizmet edeceğim. 

Türk Solu HDP’nin içerisine girdi. HDP içerisinde bazı bileşenler kopup ayrılıyor, parti için de çatırdama var neden. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Onlar mı başrol oynuyor, yoksa biz mi meydanı boş bıraktık bunu sormak lazım. Türk Solu, kendi işlerini, parti programlarını gayet iyi yapıyor, iyi yürütüyor. Onlar bunu yapıyor diye kızıyorsak bu da yanlıştır. Demek biz yapamıyoruz ve bize yüklenen misyonu gerektiği gibi yerine getirmediğimiz için, boşluklar oluşuyor ve hayat da boşluk kabul etmez, birileri bunu dolduruyor. 

En son Kılıçdaroğlu ne dedi. “Roboski’den tutun da Ahmet Kaya’ya kadar, birçok konuda helalleşeceğiz” dedi. Demek ki bir boşluk var. Biz bu boşluğu doldurmazsak ya rakibimiz ya müttefikimiz ya bileşenimiz dolduracak bu boşluğu. Bu anlamda kendimize bir öz eleştiri yapmalıyız. Yani bugün 4 yıldır konuşmayan vekiller var. Bu halkın hiç mi sorunu yok.  

HDP bileşenleri içerisinde Türk Solu yerini alıyor, Kürt partisiyim diyen bazı kesinler ise HDP’ye mesafeli durumda. Bu partiler neden mesafeli. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? 

HDP bileşenleri içerisinde Kürt partileri var ama yeterli mi, tüm Kürt partilerini kapsadı mı buna bakmak gerekiyor. Bildiğim kadarıyla hepsine yer verilmemiş. Bu sefer de başka arayışlar başlamış. Eğer çatı partisi olacaksa, bölgede az çok demeden sonuca bakmazsınız hepsine yer verilmeli. 2015 yılındaki o kapsayıcılık epeyce daraltılmış durumda. Neden insanlar kendi partileri gibi sahiplenmedi. Neden ayrışmalar oldu. Bunu sorgulamak gerekiyor. 

CHP’nin yüz yıllık tarihi var, Kılıçdaroğlu o dönemde yoktu ama Zilan var, Dersim var, Şeyh Said olayları var, atalarımızın mezar taşlarını bile bize göstermiyorlar. Dönüp bir baktıklarında bunlar kiminle helalleşecekler, nasıl bir helalleşme olmalı? 

Eğer gerçekten samimilerse mevcut Kürt halkı ile helalleşecekler. Zilan’dan tutun ta Dersim’e kadarki katliamlarda halk vefat etmiş, şehit olmuş, dolayısıyla geride kalan çocukları ve torunlarıyla helalleşmeleri gerekiyor. Bu sadece el sıkışmakla da olmaz. Helalleşeceksiniz ama bunun karşılığında ne vaat ediyorsun. Şeyh Said’ten tutun Seyit Rıza’ya kadar olan atalarımızın mezarları nerede. 

Ahmet Kaya, Yılmaz Güney, Nazım Hikmet bunların mezarları Türkiye’ye gelecek mi? Geride kalanlar için iade-i itibar ne şekilde uygulanacak. Türkiye’nin kurucu partisi adeta itiraf niteliğinde açıklamalar yapıyor, demek ki bir haksızlık var, demek ki karşı tarafın hakkını gasp etmişsin. Helalleşme ne anlama geliyor. Ben senin hakkını yedim, gel helalleşelim demektir. Ben bunu önemli görüyorum.  

Son bir yılda seçim ile ilgili bir yoğunluk var. 2023 yılı sizce önemli mi. Kürtler 2023 yılına kadar Kürtler nasıl bir atmalı sizce? 

Kürtler son yüzyıldaki tarihlerini okusalar, artık neler yapmaları gerektiğini çok çok iyi görecekler. Çünkü bu son 10 yıllarda kandırılmışlar, aldatılmışlar, onlara verilen sözler tutulmamış, defalarca birbirlerine düşürülmüşler. Bu kısa ömrümüzde birçoğuna şahit olduk. 90’dan bu yana Kürtler birbirine kırdırıldı, katledildi. Türkiye’de 20 milyon Kürt en az 10 milyon seçmen demek belki 15 milyon. Bu oy ise gittikçe artıyor, bırakın muhalefet olmayı, iktidar olabilecek bir nüfusları var, bu hayal de değil. Anadilde eğitim tüm Kürtlerin hakkıdır. Ama bunu ideolojileştirdiğimiz zaman, bu sefer anadil hakkından vazgeçmek zorunda kalıyor. Kürtler büyük bir nüfus olduğu kadar büyük bir güçtür aynı zamanda. Eğer bunları lehimize çeviremiyorsak biz de bir sorun var demektir. 

HDP ve HÜDA-PAR gibi iki büyük parti nasıl bir araya gelebilir, bu mümkün mü? 

Eğer mesele Kürtlük ise tüm partiler bir bileşen, bir ittifak kurmak zorundadır ve yapılmalıdır da. HÜDA-PAR ile HDP bazı noktalarda kesişiyor. HDP bence tüm partiler de görüşmelidir, faydalı olur. Şuana kadar her ne hikmetse herhangi bir görüşme olmadı, görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanmış. Bence görüşülmeli.