image

PeyamaKurd - PSK Genel Başkanı Bayram Bozyel, Zeynep Cager’in Gündem Özel programında Kürt meselesi, 2023 yılı ve gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Kürt meselesi ve 2023 yılı Kürtlerin nasıl bir yol çizebileceği konusunda değerlendirmelerde bulunan Bozyel, şu ifadeleri kullandı:

“Kürtler gelecek yüzyılı garantileyebilir. Buradaki öncelik iç sorunları çözmektir. Kürtlere düşen bu dört parçada bütünlük sağlamak ve dostlarına güven vermektir. Bize düşen geçen yüzyılın muhasebesini yapmaktır.

Bugün Türkiye, tarihin en büyük krizi içerisindedir. Bu kriz sadece enflasyon, zam, ekonomik kriz değildir, bu topyekun bir krizdir.  Kürt meselesinin çözümü Türkiye’nin rahatlaması ile iç içe geçmiştir. Kürtler olmadan iktidar olamaz. Kürtler burada kilittir, anahtardır. Kürtler bugünki durumu ve fırsatları değerlendirmelidir.”


2023 yılında bir seçim yapılacak. 2023 yılından beklentileriniz nelerdir?

“Dünyada küresel denklemin bir parçası, Orta Doğu’da büyük güçlerin müttefiki ve muhatabı olarak kabul ettiği ve bölgede güven duyulan, üzerinde hesap yapılabilen, Orta Doğu’daki barışın inşaasında yegane müttefik Kürtlerdir.

Kürtleri genç, aydınlık bir süreç bekliyor. Bizler yeni bir yıla bir girdiğimiz gibi, yeni bir yüzyıla da giriyoruz, malumdur Kürtleri parçalayan Lozan anlaşması yüzyıl önce yapılmıştı. Bize düşen geçen yüzyılın muhasebesini yapmaktır.”


Kürtler, bu yılda Lozan’ı karşılayabilecek, bir aktör olabilecek durumda mıdır?

“Kürtler gelecek yüzyılı garantileyebilir. Buradaki öncelik iç sorunları çözmektir. Bu coğrafyada bu yüz yılda bir avuç nüfus harikalar yarattı. Bugün Kürtlerin oluşturduğu değerleri önemsemeliyiz. Daha iyisini de yapabiliriz.

Kürtlere düşen bu dört parçada bütünlük sağlamak ve dostlarına güven vermektir. Bu parçalı yapı sadece Kürtlere zarar vermiyor, Kürtlerin dostlarına da güven vermiyor…”


Mevcut hükümet, “ben Kürt sorununu buzluğa kaldırıyorum” dedi. 6’lı masa ile bir anayasa oluşturulmuş ama içinde Kürtler yok. Sizler bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Türkiye’nin bu son dönemde izlediği politikalar, baskı ve operasyonlar Kürtlere zarar vermiştir, Kürtlerin sesini kısmıştır. Bugün Kürt meselesine karşı beslenen inkar politikası adeta Türkiye’nin ayaklarına pranga gibi dolanmıştır.

Bugün Türkiye, tarihin en büyük krizi içerisindedir. Bu kriz sadece enflasyon, zam, ekonomik kriz değildir, bu topyekun bir krizdir. Bu kriz yapısal bir krizdir. T

ürkiye’de sadece Kürtler değil, muhalefet de basın da kalmadı. Kürt meselesinin çözümü Türkiye’nin rahatlaması ile içiçe geçmiştir. Bunun örneklerini AKP’nin ilk 10 yılı ile son 10 yılını karşılaştırarak görebiliriz.”


Türkiye anayasasında Kürtlerle bir sorunu var. Hangi hükümet gelirse gelsin bu sorun devam edecek. Bu yıl bir seçim olacak, Kürtler nasıl bir yol izlemeli, Kürtler nasıl bir diyalog kurmalı?

“Türkiye anayasası Kürtlerin haklarını içermiyor. O zaman hiçbir fark yoktur. Aynı anayasa 10 yıl önce farklı uygulanıyordu, bugün farklı uygulanıyor. Demek ki anayasa değişmeden de farklılıklar olabiliyor.

Aynı yasayı bir savcı özgürlükçü yorumlayabilir, başka bir savcı baskıcı olarak yorumlanabilir. İç hukuk ile Avrupa hukuku çeliştiği zaman Avrupa hukuku esas alınır. Bugün başka bir hükümet olsa, bu anayasa ile çok olumlu davranabilir.”


Kürtlerin bütün bu partilerden alacağı ne olmalı. Kürtler ne yapmalı. Siz PSK olarak ne yapacaksınız?

“Yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminde yüzde 51 oy almayan iktidar olamıyor. Şimdi bütün anketlerde karşı iki taraf ortalama yüzde 40 oy alıyor ama Kürtler kime oy verse o kazanıyor. Yani Kürtler kimseye oy vermese kimse iktidar olamıyor. Bugün kendi yaptıkları sistem ayaklarına dolandı. Burada Kürtler taleplerini dile getirecek ve isteyecekler.

20 milyon Kürt var ortalama. Bu toplum anahtardır, kilittir. Kürtler olmadan iktidar olamaz. Kürtler bir arada olacaklar, şiddeti reddecekler. Bugün diploması çok önemli ve bizim dünya ile barışık olmamız lazım.”


Geçtiğimiz günlerde Paris’te, Kürtlere bir saldırı yapıldı. Bu konuda, neler söylemek istersiniz?

“10 yıl öncede Paris’te 3 kadın öldürülmüştü. Kasımlo’da Fransa’da öldürüldü. Şerefkendi o da Almanya’da öldürüldü. Bu cinayetler yeni değil. Eğer bu cinayetleri soruşturmaz ve suçluları adaletin önüne çıkarmazsanız, bu dolaylı olarak başka cinayetlere davetiye açar.

Fransız yetkililere sesleniyoruz, bu saldırıyı gün yüzüne çıkartın, bu mesele sadece bir akıl hastasının bir faşistin işi değildir. Bunun arkasında başka ilişkiler de olabilir. Fransa, Kürtlerle hem Güney’de hem Suriye’de yakın ilişkiler içerisinde ve bazı güçler bundan rahatsız. Bazı güçler, Kürtler ile Fransa arasındaki ilişkileri de bozmak istiyoruz.”


Yeni yıla ve Kürtler dair söylemek istedikleriniz nedir?

“Bizim Kürtler olarak ortak bir akıl oluşturmamız lazım. Özellikle bu seçim sürecinde bir araya gelerek ortak akılla hareket etmemiz lazım. Yeni yılın bölge halkına, bütün insanlarımıza hayırlı olmasını, barış, huzur, adalet, eşitlik getirmesini diliyorum.

Bu dönemleri ve fırsatları Kürtler olarak iyi değerlendirmemiz gerekiyor.”