image

PeyamaKurd - Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Şeyh Said’e yönelik ağır hakaretler içeren paylaşımlarıyla başlayan tartışma durulmuyor. Özdağ’ın sosyal medyada yaptığı paylaşıma yorum yapan avukat Sıtkı Zilan’a verdiği cevapta Şeyh Said’e hakaret etmişti.

Urfa ve Diyarbakır baroları da Şeyh Said'e hakaret eden Özdağ hakkında suç duyurunda bulundu.  Ayrıca Şeyh Said ve Arkadaşları Derneği Başkanı Kasım Fırat’ta Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Söz konusu tartışmalar devam ederken. Tartışmanın odağı haline gelen Avukat Sıtkı Zilan, Şeyh Said ve Arkadaşları Derneği Başkanı ve Şeyh Said’in torunu Kasım Fırat, hadiselere dair PeyamaKurd’e konuştu.


Ümit Özdağ’ın Şeyh Said hakkında kullandığı ağır ve manipülasyon içeren sözleri (ona ait olmayan sözleri kullanmak) Kürtler ile dindar kesim nezdinde öfkeye neden olmuş durumda. Özdağ her yere sıçrayarak neyi amaçlıyor?

 

Sıdkı Zilan: Bu tartışmanın bir parçası olmak beni rahatsız etti. Asla böyle bir şeyi istemezdim. Çünkü benim değindiğim konular çok farklı idi. Ne Şeyh Said’in ne de başka bir şahsiyetin ismini zikrettik. O, bilerek Şeyh Said Efendi’ye hakaret etti. Ağır hakaretler içeren kelimeleri kullanması sorumsuz olduğunu ayrıca provokasyonu amaçladığını gösteriyor.

Biz, siyasi, hukuki, politik bir mücadele veriyoruz. Şiddet, hakaret dilini desteklemiyoruz. Eleştiriyi biz de yapıyoruz. Bazen biz de ağır eleştiriler yapıyoruz fakat eleştiri ayrıdır, hakaret ayrıdır. İnsan ahlaklı olmalı. Özdağ, eskiden Türkiye’nin Diyanet işlerinde de yer almış biri. Sen Şeyh Sait gibi bir Kürt değerini hedef alıyorsan eğer resmen olayları kışkırtıyorsun.

Şeyh Said Efendi Mustafa Kemal’in hakimiyetini tanımadı. Osmanlı’dan Cumhuriyete geçerken Kürtleri inkar ettiler. Haliyle Şeyh Said bir söz vermiş ya da bir imza atmış değil ki ihanet etsin. Kürt halkı ayaklanınca Şeyh Said Efendi’de onlara liderlik etmek zorunda kaldı.

Olaylar ani gelişmişti zaten kendi zaten diyor, “Ortasında buldum kendimi” diye. Türkleri öldürün demedi ki. Türkler de vardı yanında. Kıscası Özdağ’ın faşist olduğu faşist bir parti içinde olduğu ortada.”

Kasım Fırat: Ben bunun amaçlı olduğunu düşünüyorum. Baktığınız zaman birçok açıdan ayrıyız onlarla. Sanki bu durum tertiplenmiş, gizli emeller için yapılmaya çalışılmış görünüyor. En uygun gördüğü Şeyh Said Efendi üzerinden prim yapmak ve ortalığı bulandırmak.

Geçmişi çok düzgün değildir, bellidir. Partilerden partilere atladı. Şu an da sanki görünmeyen bir güç adına prim yapmak ve başka hesaplar içinde olduğunu tahmin ediyoruz.”


“Kemalizm ve resmî ideoloji kötüdür demiyor ki kimse”

 

Özdağ’ın Irkçı ve faşist bir yapıya sahip olduğu biliniyor. İnsanların değerleri ile bu kadar rahat konuşabilmesine siyasi kanatlardan neden tepki verilmiyor?

Sıdkı Zilan:O tek değil ki. Keşke tek olsa. Seçim arefesi olmasa ve AKP ile irtibatı olmasa MHP de aynı şeyi söylüyor. Keza İYİ Parti de. Baktılar kamuoyunda tepki var geri adım attılar. CHP’nin de yarısı öyle. Erdoğan’ın da bir dediği bir dediğini tutmuyor. 10 yıl iyi siyaset yaptı. “Ey! Zerdüştler” diyor. Halbuki Zerdüşt peygamberdir.

Yani sıkıntımız bu. İşine geldiği zaman/gelmediği zaman. Afrin sürecinde gördünüz evlerimize kadar polis gönderdiler. Canları istediğinde hepsi aynı role bürünüyor. Kemalizm, resmi ideoloji kötüdür demiyor ki kimse.”

Kasım Fırat: “İnsanlığa saygısı olan ben Kürdüm, inançlı Müslümanım diyen herkesin buna tepki göstermesi gerekiyor. Şeyh Said Efendi çok geniş bir topluluğun nezdinde değeri olan kutsal bir saygınlığı olan kişiliktir.

Biz de onun varisleri olarak hiçbir şekilde taviz vermeden, başımızı dik tutarak sahipleneceğiz. Şuna da vurgu yapalım sahiplenirken bir tarafı kırmak ya da dökmek gibi bir amacımız da yoktur. Onun muhatabı değiliz o çok alt seviyede bir insan.

 

Sıdkı Zilan: HDP’nin Diyarbakır il örgütü açıklama yaptı. HÜDA-PAR da başkanlık düzeyinde açıklama yaptı. İnanın Kürtler istemiyor böyle bir tartışmayı. Şahsen ben rahatsız oldu. Ben zaten 2005 yılında Şeyh Said ile ilgili basın açıklaması yaptım. Sonra kitlesel hale geldi.

Bu şebeke de (Özdağ’ın) benim Şeyh Said ile manevi bağımızı bildiği için üzerimden tartışmaya karar verdiler.”  

Kasım Fırat: “HDP ya da diğer partiler resmen tavır almadılar. Belki onların iç hesabıdır bu. Ama bütün Kürt kesiminde tepki oluştu. Bu durumu reddettiler. Burada bir particilik ya da ideolojinin ötesinde ‘değerli kabul edilen’ birine hakaret olduğu için tepkiler oldu. Bu bir onur meselesidir.

Topluluklar da biliyor. Şovenist düşünmeyen tüm partilerin de destek olması lazım. Çünkü Türkiye’nin huzuru bunu gerektiriyor.”


“Proje olmasa da cürmü kadar yer yakar yani ne olacak?”

 

Ümit Özdağ bir proje mi? Düne kadar siyaset sahnesinde etkisi yokken bugün bir özne haline gelmesi ya da getirilmesi ve ileri milliyetçi tavırlarının amacı nedir? Türkiye’nin milliyetçi yapısını mı kullanıyor?

 

Sıdkı Zilan:Faşist partiler ayrı milliyetçi partiler ayrıdır. Tüm partiler milliyetçidir. Kürtler de öyledir. Normaldir bu. Milliyetçilik bir olgudur. Zaman zaman tekçi zihniyetler olmuştur ama devletleri ayakta tutan milliyetçiliktir. Proje olayına gelirsek her şey bir projedir. Proje kötü değil. Kötü olan, projenin kötü olmasıdır. Ama onun projesi tehlikelidir.”

Kasım Fırat: “Bu bir proje olsa bile yalnız Türkiye’de örgütlenmiş bir proje değildir. Dışarıdan da desteklidir. Onun gibi çok proje var. Bu da bir projedir. Türkiye’de proje ve projecikler hep vardır. Derin güçler tarafından idare ediliyor bunlar. Proje olmasa da cürmü kadar yer yakar yani ne olacak?

Ama ne olursa olsun biz akıl ve vicdan çerçevesinde başımızı dik tutarak kendi haysiyetimizi ve onurumuzu koruyacağız. Tavrımız nettir. Kimsenin hukukunda gözümüz yok, saygımız var. Ama biz söylediklerimizi eğilmeden söyleriz. Bedelini tarihte zaten ödemişiz. Bundan kimsenin kuşkusu da olmasın.