image

PeyamaKurd - Almanya ve İsveçre'de yaşayan Kürt siyasetçiler Peşmerge ve PKK arasında olası bir kardeş kavgasının önüne geçmek için Almanya’dan, Kürdistan Bölgesi’ne giderek Başkan Mesud Barzani ve Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile görüşmek istediler. Yaklaşık 20 kişiden oluşan Barış Heyeti, Almanya’nın Düsseldorf Havalimanında, Alman polisi tarafından yakalandı. Ayrıca heyete bir aylık Irak’a gitme yasağı kondu. 

Söz konusu gelişmelere dair PeyamaKurd’e konuşan Diyarbakır Sur Eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş,” Niyetimiz Türk devlettinin PKK’yi bahane edip Güney Kürdistan’daki iradeyi yok etmek istemesine karşı bir duruş sergilemekti” dedi. 

Barış heyeti olarak 27 kişi, Kürtler arasında bir çatışmanın önüne geçilmesi için Kürdistan Bölgesi’ne gidecektiniz. Ama Alman polisi havalimanında sizi ‘oraya gidip kalkan olacaksınız’ gerekçesiyle tutukladı. Olay nedir, Nasıl gelişti?

Öncelikle heyetimiz İsviçre, Almanya ve Kürtlerden oluşan bir heyetti. Bu heyetin içinden de 6 kişilik ayrı bir heyet, başta Sayın Mesud Barzani ve Sayın Dr. Berhem Salih (Irak Cumhurbaşkanı) olmak üzere siyasi parti liderleri ve sivil toplum örgütleriyle görüşmek için Güney Kürdistan’a ve Irak’a gidecekti.

Bizim başlıca amacımız özellikle bu son günlerde Türk devletinin Güney Kürdistan işgaline karşı bir tutum belirlemekti. İkincisi, Türk devlettinin PKK’yi bahane edip Güney Kürdistan’daki iradeyi yok etmek istemesine karşı bir duruş sergilemekti niyetimiz.

Biz bu duruma karşı olarak içerisinde çeşitli ülkelerden parlamenter ve siyasetçilerinde olduğu heyetimizle, Sayın Mesud Barzani ve Dr Berhem Salih başta olmak üzere, siyasi parti liderleri ve sivil toplum örgütleriyle görüşerek Kürtler arası diyaloğu ve barışı gücümüz yettiğince kurmak istiyorduk.

Kürtlerin kendi aralarındaki sorunları diyalogla çözmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda Sayın Mesud Barzani ve Dr. Berhem Salih insiyatif alıp Kürtler arası diyaloğu güçlendirmelidir. Bunu kendilerine dile getirmek istiyorduk ancak engel oldular. Biz oraya gitseydik “Lütfen Kürtler arası çatışmayı durdurun, üzerine düşen görevi yerine getirin” diyecektik. Ancak devletler buna engel oldu.

Türkiye ile NATO’ya ortak olan Alman hükümetinin seyahat özgürlüğümüzü engellemesini asla doğru bulmuyoruz.

Bu devletler 21’inci yüzyılda Kürtlerin statüsüz yaşamasını istiyor. Biz ise Kürtlrin bu yüzyılda bir statü sahibi olmasını talep ediyoruz. Başta Güney ve Rojava olmak üzerine Kürtlerin topraklarını işgal etmek istiyorlar. Bunlara göre ‘en iyi Kürt ölü Kürt’tür.

Ayrıca bugün başta eski Muş Milletvekillimiz Demir Çelik olmak üzere çeşitli siyasi arkadaşlarımız Hewler Havaalanı’da (Erbil Uluslararası Havalimanı) bekletilmektedir. Bunu da doğru bulmuyoruz. Güney Kürdistan hükümetini bu konuda bir tutum almaya davet ediyoruz. Arkadaşlarımızın bir an önce çalışmalarını başlatması için de çağrıda bulunuyoruz.

Alman Die Welt gazetesi, gruptakilerin hepsinin PKK ile bağlantılı olduğunu ve Alman polisinin sizi yakaladığını iddia ediyor. Bu doğru mu?

Evet doğrudur. Sabah saatlerinde gözaltına alındık. Yaklaşık 20 kişiydik, Heyetimizin içinde Hamburg milletvekilli ve İsviçre’den, Almanya’dan gelen çeşitli siyasetçi arkadaşımız vardı.

Cansu Özdemir (Hamburg milletvekilli) ve Demir Özçelik bahsettiğim 6 kişilik heyetin içerisinde yer alıyordu. Bir de heyetimize ne yazık ki bir aylık Irak’a gitmeme yasağı getirildi.

Peki grupta bağımsız kişiler ve sivil kuruluşlarının olmadığı iddia ediliyor. Buna yönelik neden bir strateji gerçekleştirmediniz?

Şuanda grupta bir Hamburg milletvekili var ayrıca milletvekilli danışmanı var. Almanya ve İsviçre’den çeşitli sivil toplum örgütlerinden katılan bağımsız kişiler var. Oluşturduğumuz heyet bağımsız bir heyet. 6 kişilik heyette Slovenya’dan, ben ve Demir Çelik Türkiye’den, Cansu Özdemir Almanya’dan olmak üzere farklı bölgelerden kişiler olarak katılacaktık. Bu insanların hiç biri herhangi bir örgüte bağlı değil.

(Abdullah Demirbaş 6 kişilik heyette yer alan kişilerin ismini şu şekilde belirtti: Fransa Ulusal Senato Başkanı Bay Pierre Laurent, Hamburg Milletvekilli Cansu Özdemir, Almanya Sol Parti Milletvekilli Miha Kordis, Sloveyanya Sol Parti Milletvekilli Abdullah Demirbaş, Kürt siyasetçi Diyarbakır Sur ilçesinin eski Belediye Başkanı Sinan Önal, Kürt siyasetçi Demir Çelik)

Kürtler arası bir savaşın çıkmaması için araya girme misyonu konusunda kararlı mısınız?

Bu konuda kararlıyız ve çok netiz. Kürt partileri arasında taraf olmadığımız gibi Kürtler arası birlik, diyalog ve uzlaşıda tarafız. Kürtler bu yüzyılda kendi aralarında farklı düşünceleriyle bir arada yaşamalı. Siyasi partilerin ve düşüncelerin farklı olması kadar doğal bir şey yoktur. Bu Kürdistan’ın güzelliğidir.

Peki son olarak siyasetçilere, partilere, sivil kuruluşlara ve Kürt halkına bu çerçevede çağrınız var mı?

Ahmede Xani’nin, Melaye Ciziri’nin ve bugünün bütün Kürtlerinin hayali olan bir arada yaşama kültürünü Kürdistan sınırları içerisinde gerçekleştirelim diyorum. 21’inci yüzyılda statüsüz yaşamayalım.