image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Eğitim Bakanlığına bağlı orta okullarda 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında okutulacak seçmeli dersler için süreç devam ediyor. Yaşayan Diller ve Lehçeler (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) dersi çerçevesinde, Kürtçe’nin Kurmancî ve Zazakî lehçeleri de seçmeli dersler arasında yer alıyor. Seçmeli dersler için siyasi partiler, milletvekilleri, yazarlar… Ailelere çocukları için Kürtçe seçmeli dersleri tercih etmesi için son günlerde yoğun çağrılar yapıyor.

Kürtçe için önemli çalışmalarda bulunan Kürt Dil Hareketi (HEZKURD), seçmeli dersler konusunda aileleri bilgilendirmek için meydanlara ineceklerini de açıkladı. Son günlerde kamuoyunda önemli yer edinen Kürtçe seçmeli ders ve anadilde eğitim konusuna ilişkin PeyamaKurd’e açıklamalarda bulunan, HEZKURD Genel Koordinatörü Fevzi Bulgan, “En başta seçmeli Kürtçe derslerinin mutlaka tercih edilmesi gerekiyor. İnsanlarımız kendi dillerinde roman ve hikayeler okumalı, Kürtçe tiyatrolar var bunları izlemeli, hayatının her alanında Kürtçe'ye yer vermelidir. Başka türlü başarılı olmak günümüz dünyasında pek mümkün görünmüyor” diyor.

Seçmeli Kürtçe dersler, son günlerin en başat konularından birisi. Bunun Kürtler nezdinde önemi nedir?

Seçmeli Kürtçe dersleri Kürtler için bir milattır. Bilindiği gibi Kürtçe üzerinde 25 Ocak 1991 tarihine kadar resmi yasak vardı. Dönemin Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri, bu yasağın modern zamanlara yakışmadığını ve insani değerlerle uyuşmadığını dile getirerek kaldırdı. Böylece çağdışı bu uygulamaya son verilmiş oldu. 2012 yılında da haftalık 2 saat ile Seçmeli Kürtçe dersleri verilmeye başlandı.

Hatırlatmak istiyoruz ki bu derslerin devlet eliyle veriliyor olması Kürtçe'nin önünü tamamiyle açmıştır, bunu bilmek lazım. Kürtçe için 2012 yılını seçmeli Kürtçe dersleri gibi somut gelişmeler dolayısıyla milat kabul etmek doğru olacaktır.

Kürtler, Kürtçe üzerindeki baskı ve yasaklarla geçen yaklaşık 100 yılın ardından 2012 yılı itibariyle çok önemli bir kazanım elde ettiler. Bunun ne anlama geldiğini iyi düşünmeliyiz.

Son yıllara baktığımızda Kürtçe dersinin gerekli şekilde verildiğinden söz edemeyiz. Bunun sebebi nedir, neler yapılamlı?

Kürtçe dersleri seçmeli olarak veriliyor, dolayısıyla okul idarelerine ve velilere derslerin seçiminde çok iş düşüyor. Bize gelen bilgilere göre ve tanık olduğumuz bazı uygulamalar seçmeli Kürtçe derslerinin önüne bazı engeller çıkarıldığıdır.

Bu konuda özverili olursak derslerin seçimini rahatlıkla yaptırabilir ve çocuklarımıza bu dersleri aldırabiliriz. Seçmeli derslerin engellenmesi hukuken mümkün değil, bunu insanlarımız bilmeli ve ısrarcı olmalıdır.

Mezun oranlarına baktığımızda Kürtçe öğretmenlerinin fazla ve çalışmıyor olduğunu görüyoruz. Genele baktığımızda ise Kürtçe öğretmeni ihtiyacı da bulunuyor. Neden bakanlık bu öğretmenleri atamıyor?

Bu konuda önce siyasi ve sivil toplum kuruluşlarına, sonra da ailelerimize çok görevler düşüyor, Bakanlığın görevi bunlardan sonra geliyor. Bizler bu dersleri çocuklarımıza tercih ettirirsek Bakanlık da öğretmen atamalarını yapmak zorunda kalacaktır. Yaptığımız hesaplamalara göre seçmeli Kürtçe derslerinde hassasiyet yaratabilirsek mevcut öğretmenler dahi yetersiz kalıyor. Derslerimizi mutlaka tercih edelim.

Sizce, Kürt siyaseti seçmeli ders konusunda yeterli bir sınav verdi mi?

2012 yılında başlayan seçmeli Kürtçe derslerinin yeterince gündem yapılmadığı kanaatindeyiz. Bize göre bu derslerin verilmeye başlanması tarihidir ve buna göre yaklaşım sergilenmelidir. 2012 yılında siyasi atmosfer gayet uygun olduğu halde maalesef Kürt siyaseti yeterince bu konuya eğilmedi.

Bir öz eleştiri yapmalarını ve ilerisi için neler yapacaklarına dair kamuoyunu bilgilendirmelerini bekliyoruz.

Kürt aileleri seçmeli ders konusuna nasıl bakıyor? Ayrıca Kürtler dillerini korumak adına neler yapmalı ya da hangi adımlar atılmalı?

Kürtçe, siyasi, ekonomik ve hukuki güvensizlik ortamından en çok yara alan değerimizdir. Bu durum hiç şüphesiz ailelerin kendi dillerine bakışlarını da etkiliyor. Son zamanlarda Kürtçe ile ilgili ciddi hassasiyetler gelişse de tam anlamıyla bir netice alındığı söylenemez. Her şeye rağmen Kürtçe hassasiyeti artmaya devam ediyor.

En başta seçmeli Kürtçe derslerinin mutlaka tercih edilmesi gerekiyor. İnsanlarımız kendi dillerinde roman ve hikayeler okumalı, Kürtçe tiyatrolar var bunları izlemeli, hayatının her alanında Kürtçe'ye yer vermelidir. Başka türlü başarılı olmak günümüz dünyasında pek mümkün görünmüyor.

HEZKURD olarak Kürtçe adına hangi çalışmalarınız var?

Bizler bu hareketi başlatırken ana amacımız, Kürtçe ile ilgili hassasiyet oluşturmak, Kürtleri ortak dil paydasında buluşturmak ve bunu toplumsal taleplere dönüştürmek idi. Başladığımız günden bu yana birçok kişi, kurum ve sivil toplum kuruluşu ile irtibatlar kurduk ve öz taleplerimizi dile getirdik. Birçok çalışmamızda da olumlu tepkiler aldık.