image

PeyamaKurd - PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik ve HAK-PAR Genel Başkanı Latif Epözdemir, Netew TV'de Zeynep Cager'in özel programına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan PAK Genel Başkanı Özçelik, Kürt bileşenlerin birliği ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Biz 10 parti halka gidip aynı şeyi söylüyoruz. Aynı şeyleri sunuyoruz. Bu anlamda bizim yeniden bir format atmamız lazım. Yeniden düşünmeliyiz, çok hatalarımız, yanlışlarımız var. Halk olarak birçok acı çekiyoruz. Ben bizim gibi düşünen partileri, şahısları bir partide birleşmeye davet ediyorum. Birleşemeyenleri de işbirliği ve ittifak halinde olmaya davet ediyorum. Her güncel olaya dahil diyaloğa hazırız” dedi. 


Siz milliyetçi birlikten mi yoksa partiler arası çıkar birlikteliğinden mi yanasınız? 

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik: “Biz Kürdistan Özgürlük Partisi olarak, kendimizi milli demokrat, özgürlükçü Kürdistani bir parti olarak tanımlıyoruz. Bu eksendeki bütün Kürdistani partilerin tek yapı içinde birliğinden yanayız. Ama genel anlamda baktığımızda milli, demokrat olan Kürdistani bir ittifak içinde olmamız esastır ve PAK kuruluşundan beri şu nokta üzerinde hareket etmiştir: Kuzey Kürdistan’da birleşe bilenler birleşmeli, birleşemeyenler ise ittifak ve işbirliği içinde olmalı, işbirliği yapamayanlar diyalog içinde olmalı, diyalog geliştiremeyenler ise düşmanlık yapmamalı.”  


HAK-PAR tek bir mantık ve tek zihniyet üzerinde gidiyor gibi görüyoruz, genel bir kongre yapıp, iş değişikliğe gitmeyi düşünüyor musunuz? 

HAK-PAR Genel Başkanı Latif Epözdemir: “HAK-PAR bir kitle partisidir, ideolojik bir parti değildir. Parti içinde bizi birbirimize bağlayan bir şey var o Kürtleri milli ve demokratik hakları ve konuda Kürtlerin taleplerinin kolektif haklarını elde edebilmeleri için yan yana gelen bir grup, bir parti gibi görüyoruz. Tek sesli, tek renkli bir parti olsa biz bile kabul etmeyeceğiz, ufkumuza uymuyor.” 


Her iki partiye de şunu sormak istiyoruz. Türkiye siyaseti karşısında Kürt siyaseti nasıl olmalı? 

Özçelik: Kürdistan’daki özgürlük hareketi, Kürt milli mücadelesi bir çığ gibi büyüdü, örgütlendi ve Türk solunun bu yanlış siyasetine karşı kendi örgütlerimizi kuracağız dediler. 1965’ten sonra Kürdistan partileri kuruldu ve on binlerce insan Kürt milli hareketinin içinde örgütlendi. Biz kendimizi Kürt milletinin, siyasal temsilcileri olarak görüyoruz ve Türkiye ile bu diyalog ekseni içerisinde olmalıyız.  

Epözdemir: Kürt ulusal demokratik hareketi yanlış bir yolda değil. Kürdistan muhalefet esas itibari şuan çok doğru bir yerde duruyor ve Kürdistan halkı için toprak zemininde, Kürt ulusal çıkarları çerçevesinde bir mücadele veriyor. Bu mücadeleyi verirken gasp edilmiş kolektif haklarını istiyor ve bu çok masumane bir şey. Burada sorun Türk siyasetinde yani Türk egemen siyaseti, Kürtlerin ulus gerçekliğini ve Kürdistan realitesini tanımaya asla yanaşmadılar. Burada sorun Türk siyasetinde. Bugün Kürt sorunu çok büyük bir sorundur ama çözümü çok basittir. Türk siyaseti isterse bunu 24 saat içerisinde çözebilir. Bunu da bir kararname ile yapabilir.  


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ben iktidar olduğum zaman Kürt sorununu çözeceğim dedi, siz buna nasıl bakıyorsunuz, bunun gerçekleşeceğine inanıyor musunuz? 

Özçelik: Biz siyaseten hiçbir konunda ön yargılı değiliz. Kürtler için kim ne adım atarsa, biz bunu destekleriz. Geçmişte AKP, anadil için birtakım adımlar attı biz bunları destekledik. Bugün CHP’ye sayın Kılıçdaroğlu’na bu sorunları çözmesi için şans tanıyalım. Siz Kürt sorunundan ne anlıyorsunuz, buyrun açıklayın. Sayın Kılıçdaroğlu, siz Kürtlerin varlığını bir anayasada kabul edecek misiniz, anadil hakkını tanıyacak mısınız? Siz Kürdistan’da süren savaşa, Türk devletinin yürüttüğü savaşlara son verecek misiniz? Siz cezaevlerinde düşüncelerinden ve fikirlerinden dolayı yazılar yazanları, kovuşturulan tüm davaları kapatacak mısınız? Siz Avrupa’nın yerel özerklik şartına konuşmuş şerhleri ortadan kaldıracak mısınız? Ama maalesef bugüne kadar CHP’nin bir açıklaması, bir programı yoktur. 


Sizler henüz bir araya gelmemişken, sizler bunları Türkiye’ye getirdiğinizde acaba ne kadar dikkate alınabilir? 

Epözdemir: Türk siyasetinin alışkanları var, vazgeçilmezleri var. Türk siyasetinin yanılgılarından bir tanesi de bu ülkede nüfusu 25 milyonu geçen Kürt ulusunu bir aktör olarak görmesidir. Kürt ulusu, ulusal demokratik hakları gasp edilmiş, kolektif hakları yok sayılmış ve ulusal varlığı ret ve inkar edilmiş bir ulus olmasına rağmen, Lozan’daki kullanılan hakları kadar hakları kullanılamamaktadır, buna tahammül edilmemiştir. Kürt bir aktör olarak görülmüş, bir vitrin malzemesi olarak görülmüş. Türkiye’de ve Orta Doğu’da faktördür. Bugün CHP, Kürt sorununu gündeme getiriyor. Fakat Kürt sorununun varlığı Kemalist sistemden kaynaklanıyor. Kürt sorununun temeli, Kemalist ideolojidir. Kürt sorununu çözmeye adaysan, Kemalist sistemden vazgeçmen lazım, bu mümkün mü asla. 


Sizler partiler olarak milli bir birlikteliğe nasıl gidebilirsiniz, neler olması gerekiyor? 

Özçelik: Birlik hepimizin istediği bir şey fakat bu pratikte gerçekleşmiyor. Biz PAK olarak, Güney Kürdistan’da programı siyaseti ve dünyaya yaklaşımı ve mücadele örgütlenme anlayışı birbirine yakın olanlar tek partide yer almalılar diyoruz. Yani bizim milli, özgürlükçü, demokrat, Kürdistani partilerin dağınık olması, ayrı olması büyük bir bir zarar vermekte ve bu eksende olanlar birleşmeliler diyoruz. Bu birleşimin sağlanması durumunda, bu daha geniş kapsamlı milli, demokratik işbirliği ve ittifakın zeminini güçlendirecektir. Herkesi tek siyasette birleştiremeyiz. Dünya görüşleri farklı olanlar var. Farklı olanların da işbirliği ve ittifakını savunuyoruz. 


Erken seçim olma ihtimali var. Yeni bir seçim için bir hazırlık var mı, sizlerin neler yapması gerekiyor. Milli birlik temelinde neler yapılması gerekiyor? 

Özçelik: Biz 2015 ve 2018 seçimlerinde de önümüzde koyduğumuz bir perspektifimiz vardı, Kürt milli demokratik güçlerinin Kürt blokunu oluşturmalarını önerdik. Kürt blokunun da milli demokratik talepleri üzerinden biz bu mücadelemizi de yürütelim demiştik. Yani asgari talepler üzerinden bir araya gelebilecek, en geniş kesimlerle bir blok oluşturalım dedik. Fakat istenen sonuca başarıyla ulaşamadık. Bu seçimlerde kayıtsız kalamayız ve en geniş Kürt kesimlerinin, Kürtlerin milli taleplerine sıcak bakan kesimlerle de diyaloğa girmemiz lazım. Şimdiden daha geniş bir çerçeveyi önümüze koymamız lazım. Ama bir gerçeklik var. Artık  Kürt ve Kürdistan meselesi kendisini öne çıkaran ve bütün sorunların kilit noktası haline gelmiştir.  

Epözdemir: Kürt ulusal mücadelede birlik oluşturmak sadece bir adımdır. Bugün beyinlerimiz ayrı, ayaklarımız ayrı bir yerde olursa, biz bir arada olsak bile bir sonuca ulaşamayız, birlikte iş yapamayız. Birlik için önce sağlam bir zemin oluşturmalıyız ve bu işe inanıyor olmamız gerekir. Biz PAK kadrolarına yabancı değiliz, biz HAK-PAR'ı da beraber kurmuşuz, 10 yıl birlikte çalıştık, 100 yıl daha birlikte çalışabiliriz, hiçbir sorunumuz yok. Bizim birlikten kastımız bütün partilerin kendilerini fesh edip bir araya gelmesi değildir.  


40 yıldır birlikten bahsediliyor ama bir hiçbir birlik sağlanmadı. Kürtler bir birlik oluşturmadan hiçbir hak talebinde bulunamazlar, kimse sizi muhatap almaz, bu kadar parti var ama neler yapıldı sizce? 

Özçelik: Biz 10 parti halka gidip aynı şeyi söylüyoruz. Aynı şeyleri sunuyoruz. Bu anlamda bizim yeniden bir format atmamız lazım. Yeniden düşünmeliyiz, çok hatalarımız, yanlışlarımız var. Halk olarak birçok acı çekiyoruz. Ben bizim gibi düşünen partileri, şahısları bir partide birleşmeye davet ediyorum. Birleşemeyenleri de işbirliği ve ittifak halinde olmaya davet ediyorum. Her güncel olaya dahil diyaloğa hazırız. 


HDP’yi ulusal demokratik bir parti olarak mı desteklediniz? HAK-PAR'ı desteklemediniz, pişman mısınız, bu nasıl güven verecek? 

Özçelik: PAK, 5 Kürdistani partisi ile bir ittifak oluşturdu 2018 seçimlerinden önce. Bu ittifak seçimlerde dedi ki, biz Kürtlerle ilgili asgari bir program koyduk, Kürtlerin varlığı, Kürdistan halkının kolektif hakları, statü, milli ve demokratik haklara evet diyen Kürdistani kesimlere, biz seçimlere ittifak olarak girebiliriz dedik. Eğer Kürtlerin haklarını seçimlerde savunacaksanız, programınıza koyacaksanız ve bunu bir deklarasyon olarak bizimle kamuoyuna açacaksanız buyrun dedik. HÜDA-PAR bu görüşlere çok yanaşmadı ama biz HDP ile 6 maddede uzlaştık. Biz bu deklarasyonu açıklamadan birileri müdahale etti ve HDP bunları deklarasyonuna koymadı, HDP bunların hiçbirine yer verdi, bizim bu görüşmelerimizi yok saydı.