image

PeyamaKurd - HDP ve CHP’li 3 milletvekilinin milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin PeyamaKurd’e konuşan Eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, muhalelefet ve demokratların tepkisizliğine değinerek, “Herkes kendi ölüsüne ağlıyor. Kimse Kürdün vekiline ne olmuş demiyor. Tabanda bunu istiyor artık HDP’nin Sine-i millete çekilmesi gerekiyor” dedi. 

“Meclis anayasaya aykırı yasal düzenlemeye gitti”

Parlamentoda HDP ve CHP’li 3 milletvekilinin vekillikleri düşürüldü. Bu HDP nazarında yeni bir durum değil. HDP bunu daha önce de yaşadı. Söz konusu hadiseye ilişkin değerlendirmede bulunan Aslani “Bu yeni bir durum değil evet ama bu süreçte çok daha vahim bir durum var. ‘dokunulmazlıkları kaldırılmadan 3 vekilin de vekillikleri düşürüldü. 2016’da meclis bizim ‘dokunulmazlıklarımızı kaldırmak için anayasaya aykırı bir yasal düzenlemeye gitti. 

Kanuna aykırı olmasına rağmen o zaman meclisin onayını aldılar. Formalite de olsa bunu yaptılar. Ama bu dönem ve herkesin kaçırdığı bir şey var, bugün buna bile ihtiyaç duymadılar. Şekli yasal düzenlemelere takmaksınız bunu yaptılar” dedi. Aslan ayrıca, “1994’te DEP döneminden ve 2016’da dokunulmazlıklar meclis kararı ile kaldırılıp mahkeme kararları uygulandı. Ama bu süreçte buna bile ihtiyaç duymuyorlar” diye belirtti. 

 “Perinçek’in hedef göstermesi tesadüf değil, 3 vekille yetinmeyecekler” 

“Doğu Perinçek'in birkaç gün önce HDP’li vekillerin dokunulmazlıkların kaldırılması ve HDP kapatılmalı söylemleri şu anda somutlaştı” diyen Mehmet Ali Aslan, “Perinçek'in HDP’li vekilleri hedef göstermesi tesadüf değil. Ufukta 2023’ten önce bir erken seçim öngörülüyor. 

Bence hükümeti bunun önü almak için daha çok 30, 40 vekilin vekilliğini düşürecek. Belki de ara seçime gidip  muhalefet tarafından dayatılan erken seçimin önünü almak niyetinde olabilir. 

3 vekil ile kesinlikle yetinmeyecekler. Bence bunun devamı da gelecek. Bu sadece bir işaret fişeğiydi.  Önümüzdeki günlerde bu sayı onları geçebilir. Ara seçimden, baskın erken seçime kadar tüm kartları iktidar elinde tutarak sürece göre hamlelerini yapacaktır” ifadelerini kullandı. 

“Binlerce insandan, sine-i millet talebi geliyor”

HDP’nin sine-i milet’e çekilmesi gerektiğini isteyen birçok kesim bulunuyor. Bu kesimin içinde yer alan isimlerden biri olan eski vekil Ali Aslan, böyle bir talebin neden oluştuğunu şöyle ifade ediyor: 

“Eskiden sadece HDP tabanı sine-i millet isterdi şimdi CHP seçmeninin de böyle bir talebi var. Sosyal medya hesabımızdan binlerce insan bunu istiyor. 2016’da da vekiller tutuklandığında halk sine-i millete dönme talebinde bulundu. Ama HDP biz kazanılmış mevzilerde görevimizi sürdüreceğiz dedi. 

Ama malesef kazanılmış mevizlerde de şu an etkin bir siyaset yürütülmüyor. Yaşanan son durumda bunun bir örneğidir. Ama eğer orada iktidarı geriletecek bir siyasal mücadele, siyasal üretkenlik olursa, o daha etkili olur. Ama halkın okumaları ve siyasal konjonktür bunun böyle olmadığını yönünde. Halkın talepleri yerine getirilmeli. Hiç birşey yapılmıyor ise oraya götüren halk dinlenilmeli.  Artık CHP tabanından da bu yönlü talepler var. Muhalefetin böyle bir çıkış yapması tıkanmış meclisin önünü açar diye düşünüyorum. HDP ve CHP’nin seçmenine kulak vererek Meclis’ten çekilmesi gerekiyor.” 

“Bu durumun önünü açan ana muhalefet olmuştur”

Bilindiği üzere 1994 yılında da Kürtler bugünkü durumu yaşadı. Kürt vekiller tutuklandı.  2016 senesinde de birçok HDP’li vekil tutuklandı.  O dönemde birçok demokrat ve muhalefet kesimi sesini çıkarmadı. Muhalefet ve demokrat kesimin sessizliği bugün de devam ediyor.  Bu duruma ilişkin de bazı değerlendirmelerde bulunan Mehmet Ali Aslan şöyle diyor: 

“Ben HDP’den istifa ettim. Ama zulmün her zaman karşısındayım. Kendi imza attıkları sivil darbenin uzantısıdır bu.  Eğer 20 Mayıs’ta anayasaya aykırı ama ‘evet diyoruz’ demeselerdi bugün bu vekillerin vekillikleri düşürülmeyecekti. Ve yarın olası daha çok vekilin vekilliği düşürülmeyecekti. Bunun önünü açan ana muhalefet olmuştur. Ne yazık ki herkes kendi ölüsüne ağlıyor. Bu nedenledir ki Kürtler hep yalnız kalıyor.