image

PeyamaKurd - Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Genel Başkanı Salih Müslim, NETEW TV’de Zeynep Cager’in Gündem Özel programında gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Müslim, Rojava, Suriye, Kürdistan Bölgesi ve Türkiye’ye dair bölgesel, siyasi gelişmelere temas ederek, “Her zaman diyalogdan yanayız. Bu diyalogda ise Kürtlerin varlığının kabul edilmesini istiyoruz. Hala bu gerçekleşmedi. Türkiye de İran da Irak da henüz resmi olarak Kürtlerin varlığı kabul etmiş değil. Şu an görüşme kapılarını kapatmadık” ifadesini kullandı.

Size sorulmasını istiyorlar. Neden Demokratik Suriye?

“Öncelikle varlığımızı kabul ettirmek istiyoruz, henüz varlığımızı kabul etmiyorlar. Kendi devletimizi kurmak istiyoruz, onlara hala Kürtler yoktur diyorlar. Var olan sistem 1900’lü yıllardan beri Kürtleri göz önüne almadılar. Eğer bir demokrasi varsa ise bu topraklarda demokrasiyi görmek istiyoruz.

Demokrasi ile Kürtlerin varlığı, dili, değerleri, kültürü, her şeyi kabul edilebilir. Bizler Kürtlerin özgür olmasını istiyoruz, kendi toprağımızda, kendi vatanımızda, özgürlüğümüzü hayata geçirmek istiyoruz. Bunu da demokrasi yoluyla gerçekleştirmek istiyoruz. Suriye’de ise Demokratik bir Suriye görmek istiyoruz.”

Suriye’de bu demokrasiyi isteyen Kürtler var mı, kimler bu demokrasiyi istiyor?

“Burada demokrasiyi yerleştirmek istiyoruz. Kanunla, yasalarla yönetmek, idare etmek istiyoruz. Ben demokratım demekle demokrat olunmuyor. Öncelikle demokrasiyi ekmek gerekiyor.

Demokrasi gerçekleştirenlere bakmak gerekiyor, ne tecrübe kazabiliriz diye. Hangi ülkelerde demokrasi var, kimler uygulamış ona bakmak lazım. Demokrasi için kültür gerekir, bu kültürün korunması gerekir. Öncelikle bu kültürü ekip, buna sahip çıkmamız gerekiyor.”

PYD ve ENKS arasındaki ilişkileriniz nasıl, görüşmeleriniz var mı, hala görüşmeler yapıyor musunuz?

“Her bölgede siyasi partilerin amaçları vardı. O partilerin belli stratejileri vardır. Her Kürt partisi de bu amaçlarını hayata geçirmek istiyor.

Siyasi partiler için halk ve destekçi gerekir, partiler ne kadar güçlü olursa o kadar başarılı olur. ENKS ile birçok görüşmelerimiz oldu.

Birçok kez soruluyor, Kürdistan Bayrağı neden PYD’nin içinde yok. Qazi Muhammed, bu devleti kurduğunda tüm Kürtler ve partiler bu bayrağı kabul etmişti. PYD’de neden yok?”

“Bayraklarımızın içinde bu renkler var. Yeşil, kırmızı, sarı renkler PYD bayrağında var. Bu, Kürdistan Bölgesi’nin bayrağıdır. Tüm Kürdistan’ın değildir. Kürdistan’ın her dört parçasında bu yok. Tüm parçalar özgürleşmesini istiyorduk ama henüz olmadı. Biz Kürdistan bayrağını seviyoruz, saygı duyuyoruz.”

PYD’nin komşuları ile özellikle Türkiye, Irak ve İran ile ilişkileri nasıldır, siyasi anlamda bir ilişkiniz bulunuyor mu?

“Her zaman diyalogdan yanayız. Bu diyalogda ise Kürtlerin varlığının kabul edilmesini istiyoruz. Hala bu gerçekleşmedi. Türkiye de İran da Irak da henüz resmi olarak Kürtlerin varlığı kabul etmiş değil. Görüşme kapılarını kapatmadık.”

PYD’nin gözüyle baktığınızda Kürt partilerine, her dört parçada iş birliği için destek veriyor musunuz, birliği destekliyor musunuz?

“Bunu her zaman istiyoruz, demokratik çerçevede bunu destekliyoruz. Bunu dile getiriyoruz. Bunu şimdi değil, bu yola girerken de söyledik.” 

Türkiye’deki siyaseti nasıl görüyorsunuz. Kürtler açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Kürtlerin büyük çoğunluğu bu bölgede yaşıyor. Bu bölgede bir yol izlenmeli ki diğer parçalarda birleşsin. Türkiye devletinde, ölümler de sürgünler de savaşlar da yaşandı.

Türkiye’de yaşayan Kürtler de varlığını kabul ettirmek için mücadele etmeli.

Türkiye, hala Misak-ı Milli sınırlarını uygulamak istiyorlar. Kerkük-Musul bizimdir diyorlar. Bu misakı gerçekleştirmek için çalışıyorlar. Bugüne kadar da Irak’ta ve Rojava’da uçaklarını ve dronlarını eksik etmediler. Bugün Türkiye’de bir koalisyon çatısında Kürtlere karşı birleşmişler, bu savaşı sürdürüyorlar.” 

Size göre Kürtler nasıl bir yol izlemeli?

“Kürtler cesur olmalı. Bir kesim var ne yaparız ne ederiz diye korkuyor. Başımıza her şey gelmiş. Siyasi bir cesaret gerekli. Bugün Diyarbakır’da Mardin’de Erdoğan’a alkış tutanları anlamıyorum. İçlerinde böyle Kürtler de var. Kürtler bunu kabul etmemeli. Bazı partiler var cesaret edemiyor, cesaret edenler de sağlam durmuyor. Kürtler düşünmeli, acaba bunlar hayrımızı mı yok şerrimizi mi istiyorlar diye.”

Her devletin bir istihbaratı var. Kürtlerin istihbaratının diğer ülkelere göre bir yeri ve gücü var mı? Var ise nasıl, yok ise neden?

“Kürtlerin kendi içinde bir istihbaratı var ama yeterli değil. Şu an bu savaş bizim içimizde sürüyor. Çabamız kendi içimizde bu istihbarı gücü arttırmaktır.”