image

PeyamaKurd - Geçtiğimiz yıl ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) özel bütçesinden Peşmerge’ye 6 milyon dolar yardımda bulunduklarını dile getiren Albay Marotto, söz konusu yardımların 2022 yılına kadar süreceğini dile getirdi.

IŞİD’e karşı Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Wayne Marotto PeyamaKurd’e önemli açıklamalarda bulundu.

Albay Marotto, “Peşmerge ve Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) yardımlarını sürdüreceklerini ifade ederken, “Kürt güçleri Koalisyon için değerli bir müttefik olmaya devam ediyor. Koalisyon, IŞİD'in yenilgiye uğratılması için hem Iraklı Araplar hem de Iraklı Kürtler için hayati önem taşıyan Kürdistan'da konukları ağırlıyor” dedi.

Öncelikle yeni görevinizde başarılar dileriz. Uluslararası Koalisyon, yeni dönemde Kürt güçleri ile olan bağını nasıl devam ettirecek?

Koalisyonun varlığı, IŞİD'in kalıcı olarak yenilmesine yönelik istihbarat, operasyonel danışmanlık, hava desteği, lojistik ve özel harekat kuvveti sağlayan, onların yeniden dirilmelerini önleme açısından kritik öneme sahiptir.

Bu kapsamda Uluslararası Koalisyon, IŞİD Karşıtı Eğit ve Donat Fonu (CTEF) aracılığıyla devam eden mücadeleyi desteklemektedir. Bu, ABD Savunma Bakanlığı  (Pentagon) tarafından finanse edilen bir programdır. ABD Dışişleri Bakanlığı güvenlik yardımı programlarını içermiyor. Teçhizatların iletilmesinde tüm komutanlar, gerekli protokolleri uygun şekilde inceler ve müttefiklerimize ulaştırılır.

Bilindiği gibi 7 Ocak 2021'de Koalisyon, Peşmerge'ye 98 araç teslim etti. Aynı şekilde Aralık 2020'de bir Peşmerge Tugayına ise 40 araç teslim edildi.

IŞİD Karşıtı Eğit ve Donat Fonu (CTEF), örgütü kalıcı olarak bitirmek adına ABD’nin, tüm devletlere karşı olan yaklaşımının çok önemli bir parçasıdır.

CTEF, bölgede uzun süredir hakim olan istikrarın bozulmaması ve IŞİD’in yeniden dirilmesini engellemek için ‘ABD müttefikleriyle’ çalışmakta ve onları desteklemektedir. Aynı şekilde bu çerçevede Uluslararası Koalisyon, 2014-2020 arasında ‘ortak güvenlik güçlerine' 5 milyar dolardan fazla finans desteği sağladı.

Peki Amerika'daki hükümet değişikliği, Koalisyonun bölgede var olan teröre karşı rolünü nasıl etkileyecek?

Koalisyon, Irak Hükümeti'nin daveti üzerine Irak'ta bulunuyor ve Irak'ın egemenliğine tam anlamıyla saygı göstererek Irak Hükümeti ile yakın koordinasyon içinde çalışıyor Koalisyonun misyonu hiçbir şekilde değişmedi.

Ortak güçlerimiz olan Irak Kuvvetleri, Peşmergeler ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile birlikte IŞİD'in kalıcı yenilgisine bağlı kalmaya devam ediyoruz.

Diğer yandan bölgesel istikrarı artırmak ve operasyonları takip etmek için şartlar belirledik. IŞİD ciddi bir sorun olmaya devam ediyor. Ancak Irak ve Suriye'deki güvenlik partnerlerimizin olağanüstü baskısı IŞİD'in yeniden ortaya çıkmasını engelliyor.

ABD, Peşmerge ve Suriye Demokratik Güçlerine yardımı sürdürecek mi? Ya da nasıl bir programınız var?

Daha öncede belirttiği gibi Koalisyonun görevi değişmedi. Ortak güçlerimiz olan, Peşmergeler ve SDG ile birlikte IŞİD'in kalıcı yenilgisine bağlı kalmaya devam ediyoruz. Koalisyonun bölgede kalması kritik öneme sahiptir.

Koalisyon, IŞİD'e Karşı Eğit ve Donat Fonu (CTEF) aracılığıyla müttefiklerini desteklemeye devam edecek.

Kuzey Suriye’deki (Rojava) son durum için ne söylersiniz? Son günlerde terör saldırıları arttı. ABD güçleri, bölgeden ayrılmayı düşünüyor mu?

Hayır, her şey planlandığı gibi ilerliyor. Müttefiklerimiz SDG ve Peşmergeler ile IŞİD'in kalıcı olarak yenilmesine bağlı kalmaya devam ediyoruz. Aynı zamanda bölgesel istikrarı sağlamak adına belirli şartları oluşturduk ve bu koşullar aracılığı ile operasyonları adım adım takip ediyoruz.

ABD ve Kürtler arasında hem müttefik olarak hem de yapı olarak sıkı bir dostluk var. Siz Kürtler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kürt güçleri Koalisyon için değerli bir müttefik olmaya devam ediyor. Koalisyon, IŞİD'in yenilgiye uğratılması için hem Iraklı Araplar hem de Iraklı Kürtler için hayati önem taşıyan Kürdistan'da konukları ağırlıyor. Aynı zamanda Koalisyonun varlığı, Kürdistan'ın bölgesel istikrarını artırmasını sağlıyor.

Artık Peşmergelerin koordinasyon sağlamaya yardımcı araçları var. Aynı zamanda Peşmergeler, IŞİD’in nihai yenilgisini sağlamak için hem Irak güçleri hem de Koalisyon ile çalışmaya, koordinasyon sağlamaya kararlılar.