image

PeyamaKurd- Avrupa Birliği (AB), üye ülkelere gönderilmek üzere maymun çiçeği aşısı satın alacak. AB’nin sağlıktan sorumlu üyesi, bu gün, 110 bin doz maymun çiçeği aşısı alımı için anlaşmaların imzalanacağını duyurdu.

Avrupa Birliği Komisyonunun sağlıktan sorumlu üyesi Stella Kyriakides, AB sağlık bakanlarının Lüksemburg'daki toplantısına girerken gazetecilere konu hakkında bilgi verdi. Maymun çiçeği aşısı alımı için anlaşmayı bugün imzalayacağını aktaran Kyriakides, üye ülkelere ilk teslimatların haziran sonunda başlayacağını duyurdu.

Stella Kyriakides, şu an için AB ülkelerinde 900 civarında maymun çiçeği vakası tespit edildiğini, dünya genelinde ise vaka sayısının yaklaşık 1400 olduğunu ifade etti.

Toplantıda, Covit-19 salgını da ele alınacak

Yapılacak AB sağlık bakanları toplantısında Kovid-19 salgınındaki durumu da ele alacaklarını söyleyen Kyriakides, gelecek sonbahar ve kış için stratejileri görüşeceklerini, üye ülkelerin varyantlara uyarlanmış yeterli miktarda aşıya sahip olmalarına yönelik çalışmaları değerlendireceklerini bildirdi.