image

PeyamaKurd - Alman BioNTech ile ABD menşeli ilaç devi Pfizer ortaklağında geliştirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının gönüllü denemelerinin Türkiye’de de yapılacağı açıklandı.

Dünya üzerinde aşı geliştirme çalışmaları kapsamında Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile Amerikan ilaç devi Pfizer ortaklığında da devam ediyor. Bu çalışmanın ürünü olan "BNT162ö" isimli aşıda son aşamaya gelindiği ve 30 bin kişi üzerinde yapılacak üçüncü faz denemelerinden bir kısmının da Türkiye'de gerçekleştirileceği açıklandı.

Konuya dair açıklama yapan İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Tufan Tükek,  her şeyin yolunda gitmesi durumunda aşının Kasım ayında piyasada olacağını ifade ederek, çalışmanın bir paydaşı olarak Türkiye'nin aşıya erişimde bir sıkıntı yaşamayacağını söyledi.

İstanbul Tıp Fakültesi koordinasyonunda yürütülecek gönüllü denemeleri için etik kurul onayının çıkmak üzere olduğunu ve TÜrkiye Sağlık Bakanlığı'ndan da onayların alınmasından sonra önümüzdeki günlerde gönüllü çağrısına başlanacağını kaydeden Tükek, "BNT162ö" aşısından oldukça umutlu olduğunu söyledi.