image

PeyamaKurd - Fazla tuz tüketiminin bağışıklık sistemindeki hücrelerin ürettiği enerji miktarını düşürebileceği ve vücudun savunmasız kalmasına yol açabileceği ortaya çıktı.

Aşırı tuz tüketiminin yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, mide kanseri ve böbrek hastalıkları gibi sağlık sorunlarına yol açabileceği biliniyor.

Almanya Kardiyovasküler Araştırma Merkezi'nin (DZKH) fonladığı ve Circulation'da yayımlanan araştırmada, kandaki fazla tuz konsantrasyonunun monosit olarak bilinen bir grup bağışıklık sistemi hücresini doğrudan etkilediği tespit edildi.

Bilim insanları, kanda aşırı miktarda bulunan tuzun "tüm hücrelere enerji veren evrensel yakıt" olarak tanımlanan ATP'nin üretilmesini sağlayan bir dizi kimyasal reaksiyonu engellediğini gözlemledi. Bu durum da hücrelerin enerji jeneratörü olarak tanımlanabilecek en önemli organellerinden mitokondrinin daha az ATP üretmesine neden oluyor.

ATP, kas gücü ve metabolizma düzenini mümkün kılan enerjilerin üretilmesini sağladığı için yüksek miktarda tuz bu süreci sekteye uğratarak vücudun bağışıklık tepkisinin bozulmasına yol açıyor.