image

PeyamaKurd - Bilim insanlarının araştırmaları kapsamında beyin ile ilgili yeni bir keşif bulundu. Tübingen ve Bonn Üniversitelerince yürütülen yeni araştırmanın sonuçlarına göre beyin, belli matematik işlemleri sırasında özel olarak ateşlenen nöronlar barındırdığı ortaya çıkarıldı.

Araştırmalardan elde edilen ilk bulgular, tespit edilen nöronlardan bazılarının toplama yaparken özel olarak faaliyete geçerken, diğerlerinin ise çıkarma yapıldığı sırada çalıştığını gösteriyor.

Nöronlar, hesap işlemlerinin kelime şeklinde mi yoksa simge şeklinde mi yazıldığını da önemsemiyor. Araştırma iki gün önce Current Biology bülteninde yayımlandı.

Beyinde neler gerçekleştiği halen bilinmiyor!

Çoğu ilkokul öğrencisi, üç elmayla iki elmanın toplandığı zaman beş elma yaptığını muhtemelen biliyordur.

Fakat böyle hesaplamalar sırasında beyinde neler gerçekleştiği halen büyük oranda bilinmiyor. Bonn ve Tübingen Üniversitelerinde yürütülen yeni çalışma, bu konuya ışık tutuyor.

Araştırmacılar yeni çalışmalarında Bonn Üniversitesi Hastanesinin Sara Bilimi Bölümünün özel bir niteliğinden yararlanmışlar. Bölüm, epilepsi hastalarının beyinlerinde gerçekleştirilen cerrahi işlemlerde uzman.

Hastalıkları tespit etmek için beyne elektrot!

Sara nöbetleri, bazı hastalarda hep beynin aynı bölgesinden çıkıyor. Doktorlar ise bu bölgeyi hassas şekilde tespit etmek için hastalara bir takım elektrotlar yerleştiriyor.

Elektrotlar yardımıyla kasılmanın kaynağını kesin şekilde belirlenebiliyor. Bunlara ek olarak, nöronların faaliyetleri de kablo bağlantısı yardımıyla tek tek ölçülebiliyor.

Bazı nöronlar sadece toplama yaparken ateşleniyor

Yeni çalışmaya beş kadın ve beş erkek katılmış. Sinir hücrelerinin faaliyetini kaydetmek için, bu kişilerin beyinlerinin temporal loblarına elektrotlar yerleştirilmiş. Bu esnada katılımcılardan basit aritmetik işlemler gerçekleştirmeleri istenmiş.

Bonn Üniversitesi Hastanesi Sara Bilimi Bölümünde çalışan Prof. Florian Mormann, “Toplama ve çıkarma işlemlerinde farklı nöronların ateşlendiğini keşfettik” diyor.

Hücreler matematiksel bir faaliyet talimatı kodluyor!

Fakat bu durum, bazı nöronların sadece “+” işaretine ve diğerlerinin de sadece “-” işaretine tepki vermesi gibi olmamış: Prof. Mormann’ın araştırma grubunda doktora yapan Esther Kutter, “Bu matematiksel simgeleri kelimelerle yer değiştirdiğimizde bile, etkinin aynı kaldığını gördük” diyor.

“Örneğin deneklere ‘5 ile 3’ü toplamaları söylendiğinde toplama nöronları faaliyeti geçti; ‘7 eksi 4’ dendiğinde de çıkarma nöronları çalıştı.”

Bu durum, keşfedilen hücrelerin aslında matematiksel bir faaliyet talimatı kodladığını gösteriyor.