image

PeyamaKurd - Migren ataklarını engelleyen iki aşıya Türkiye'den onay çıktı. Etkinlikleri yüzde 60-80 olarak tespit edilen aşıların önemli bir yan etkisi olmadığı açıklanırken, aşılar hakkında bilgi veren Nöroloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Necdet Karlı "Bu aşıları hastaya ayda bir kere, yaklaşık bir yıl boyunca yapmak gerekiyor. Sonra yavaş yavaş azaltılıp kesiliyor" dedi.

Türkiye'de toplumun yüzde 16,4'ünün hayat kalitesini düşüren migrene karşı iki yeni aşı devreye girdi. Dünyada yaklaşık üç yıldır kullanılan aşılara Sağlık Bakanlığı iki ay önce onay verdi. Hürriyet'e konuşan Nöroloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Necdet Karlı, migren ile ilgili şunları söyledi:

"Migren çok sık görülen bir baş ağrısı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) migreni, 50 yaş altında kadınlarda en çok engelliliğe neden olan hastalıklar sırasında birinci sırada gösteriyor. Bu yaş grubu migren atakları tuttuğunda işe gidemiyor, sosyal hayatlarından geri kalıyorlar. Örneğin diyabetle karşılaştırıldığında, migren çok daha fazla insanı etkiliyor. Türkiye'de 50 milyon yetişkin nüfus var. 25 milyonu kadın. Bu kadınların 6 milyonunda migrene rastlanıyor.”

“Tedavi edilmezse…”

Karlı Migren’in tedavi edilmediği sürece kişileri çok etkileyen bir hastalık olacağında dikkat çekerek, “3 milyon da migrenli erkek bulunuyor. Hatta 4’te üçü yani yaklaşık 7.5 milyon kişi ayda 4 gün ve daha fazla baş ağrısı çekiyor. Üstelik bir grup hastada işler daha da kötü. Bu kişiler ayda 8-10 gün baş ağrısına maruz kalabiliyor” dedi.

“Migrene karşı üretilen ilk ilaç”

Türkiye'de onaylanan aşılar ile ilgili Karlı, şunları kaydetti:

“Vücutta CGRP molekülü var. Bu, migrende ağrının ortaya çıkmasına neden olan bir molekül. Bu moleküle karşı bir antikor geliştirildi. Bunun iki çeşidi var. Biri molekülün kendisine karşı, diğeri de molekülün bağlandığı noktaya karşı bir antikor. İkisinin de etkinliği aynı. Bu iki antikor CGRP molekülünün etkinliğini engelliyor. Dolayısıyla ağrının oluşması engelleniyor ve atak ortaya çıkmıyor. Etkinlikleri yüzde 60-80’lerde ve de önemli bir yan etkisi yok. Tarih boyunca ilk kez migrene karşı bir ilaç üretilmiş oldu.”

“Aşıların fiyatı”

Aşıların fiyatı hakkında da bilgi paylaşan Karlı, “Bu aşıları hastaya ayda bir kere, yaklaşık bir yıl boyunca yapmak gerekiyor. Sonra yavaş yavaş azaltılıp kesiliyor. Fiyatı ise 1500 lira ile 3 bin lira arasında. Henüz ödeme kapsamına alınmadı. Bu aşılar özellikle ayda 15 günden fazla ağrı çeken kronik migren hastalarında çok etkili” dedi.