image

PeyamaKurd - Sağlıklı beslenmek, aslında kilonuzu kontrol altında tutmaktan çok daha fazlası… Vücudunuzdaki tüm organların ve sistemlerin düzgün çalışmasını sağlamak, kemik ve kas sağlığınızı korumak için beslenmenize dikkat etmelisiniz. İhtiyaç duyduğunuz vitamin, mineral ve diğer önemli besin maddelerini alarak, kemik sağlığınız dahil olmak üzere genel vücut sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. 

Yaşlandıkça kemikler daha zayıf ve kırılgan hale gelir. Aynı şekilde kaslar da zayıflar. Sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak, kas gücünüzü korurken kemiklerinizi de güçlü tutar. Güçlü kemikler inşa etmek için vücudunuzun iki temel besin maddesine ihtiyacı var. Bunlar D vitamini ve kalsiyum. Kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirmek için kalsiyum, vücudunuzun kalsiyumu emmesini sağlamak için D vitamini almalısınız. Aşağıdaki listede bulunan besinleri düzenli tüketerek kemik sağlığınızı koruyabilirsiniz. 

Kemik sağlığına iyi gelen besinler 

Kaç yaşında olursanız olun, kemik ve kaslarınızı sağlıklı tutmak konusunda geç kalmış sayılmazsınız. Kalsiyum ve D vitamini bakımından zengin besinler yiyerek, osteoporozu önleyebilirsiniz. Sağlıklı yiyecekler size güç ve enerji katarken, hayatın tadını çıkarmanıza da izin verir. Sağlıklı beslenmeyi sporla desteklediğiniz zaman, vücudunuz daha da güçlenir, hastalıklara yakalanma riskiniz en aza iner. İşte, kemik sağlığınızı korumak için tüketmeniz gereken besinler! 

Yoğurt: Hemen herkesin severek tükettiği yoğurt, yüksek oranda D vitamini içerir. Her gün yoğurt yiyerek günlük kalsiyum alımınızın yüzde 30’unu karşılayabilirsiniz. 

Süt: Çocukların beslenme düzeninde temel bir madde olmasına rağmen sütü, yetişkinlerin de tüketmesi tavsiye edilir. Bir bardak yağsız süt, günlük kalsiyum ihtiyacınızın yüzde 30’unu giderebilir. D vitamini bakımından zengin olan süt, güçlü kemikler için gerekli olan besin maddelerini sunar. 

Somon ve ton balığı: Sadece kalbiniz için değil, kemikleriniz için de somon ve ton balığı tüketmelisiniz. Bir porsiyon somon, günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılarken, aynı zamanda kalsiyum desteği de sağlar. 

Ispanak: Kemik sağlığı konusunda yeşillikleri ve özellikle ıspanağı hafife almamalısınız. Sadece bir porsiyon pişmiş ıspanak, bol miktarda kalsiyum, lif, demir ve A vitamini içerir. Mide probleminizden dolayı ıspanağı pişmiş şekilde tüketemiyorsanız çiğ olarak yemeyi deneyebilirsiniz. 

Yağsız et: Büyük bir parça sulu biftek lezzetli gelebilir, ancak kemik sağlığınızı önemsiyorsanız tavuk eti ya da yağsız kırmızı et tüketmelisiniz. 

Yumurta: Her derde deva olarak bilinen yumurta, kemiklerinizin güçlü kalmasına yardımcı olur. Yumurtasız bir kahvaltı, her anlamda eksik sayılır. Bu lezzetli ve faydalı besin, kalsiyumdan proteine kadar önemli birçok bileşenle yüklü. 

Fıstık ezmesi: Tok tutucu, besleyici ve protein deposu olarak öne çıkan fıstık ezmesi, kemiklerinizi korumanız konusunda da ek fayda sunar. Öğün aralarında bir atıştırmalık arıyorsanız fıstık ezmesi tüketebilir, genel sağlığınızı korurken kemik sağlığınızı da destekleyebilirsiniz.