image

PeyamaKurd- Hava yollarını daraltan, solunumu güçleştiren bir hastalık olan KOAH, sinsice ilerliyor ve zamanında tanı konulamadığı için tedavisinde yetersiz kalınıyor.

Genellikle kronik bronşit ve amfizem içeriklerine göre KOAH’da hastalar, öksürük ve balgamdan kısa mesafeli yürüyüşte bile oluşan nefes darlığına kadar değişik belirtiler yaşayabiliyor. Üç haftadan kısa süreli öksürüğün en sık nedeni soğuk algınlığıdır. Ancak kronik öksürüğün en sık nedenlerinden biri de KOAH’tır.

Hastalığın en önemli sebebinin sigara olduğunu ifade eden uzmanlar, “Sigaranın bırakılması KOAH gelişme riskini azaltan ve hastalığın ilerlemesini durduran tek ve en etkili girişimdir.

KOAH için kullanılan ilaçlar sadece hastaların nefes darlığı şikâyetlerini azaltmak için kullanılır. Bu nedenle KOAH tedavisinin temelini sigarayı bırakmak oluşturur” diye belirtiyorlar. KOAH ilerleyici bir hastalık çeşididir. Sigarayı bıraktıktan sonra bozuklukların tamamen ortadan kaybolması çok zordur. Fakat sigaranın bırakılması ile hastalığın ilerlemesi yavaşlar. Aksi takdirde çok hızlı ilerler.