image

PeyamaKurd - Göz altı morluğu cinsiyet farketmeksizin hepimizin ortak bir problemi. Peki bu göz altı morluğu neden olur? Bir çok genetik ve çevresel faktörün olacağı gibi stres, uykusuzluk, çok fazla tuz tüketimi de morlukları tetikleyen etkenlerden bir kaç tanesi.

Peki göz altı morluklarından nasıl kurtuluruz?

Tıpkı tüm cilt tiplerinin ve problemlerinin farklı olması gibi göz altı morluklarının da sebepleri farklıdır. Göz altımızdaki deriyi hafifçe yukarı çekin. Eğer morluğunuz kayboluyorsa V/S tipi yani damarsal ya da yapısal göz altı morluğuna sahipsiniz. Eğer morluğunuz yok olmadıysa P tipi yani pigmentasyona bağlı bir probleminiz var demektir.

Peki hangi ürünleri kullanmanız gerekiyor?

 

V tipi morluk

En yaygın nedenlerden biri uykusuzluk olmak üzere genetik, makyajınızı yanlış temizleme ya da yaşınızın bir tık artmış olması da bu nedenlerden biri olabilir. Retinol, K vitamini ve kafein içeren ürünler göz altını aydınlatmada oldukça işinize yarayacaktır.

S tipi morluk

Göz altınızdaki deriyi gerginleştirdiğinizde morluk yok oluyorsa eğer, göz altı yapınızın çukurluğundan kaynaklanan bir morluk türü ile karşı karşıyasınız. Bu tipteki morlukları azaltmak için kolajen tüketimi ve medikal işlemler uygulanabilir.

P tipi morluk

Melanin artışından kaynaklanan, pigmentasyona bağlı göz altı morluğu göz altını tamamen kaplar vaziyettedir. Bu tip morlukları cildin aydınlığı için savaşan C vitamini, meyan kökü, Niyasinamid ve arbutin içeren oldukça faydalı olacaktır.