image

PeyamaKurd - Bilim insanları düzenli ve sık bir şekilde şekerleme yapmanın yüksek tansiyon ve felç riskine yol açabileceğini konusunda uyarılarda bulundu.
Journal of Hypertension, yaptığı bir çalışmada 358 bin 451 kişinin UK BioBank’taki kayıtlarını analiz etti. Çalışmada sık bir şekilde şekerleme yapmanın, sahip oldukları hastalıklarla ilişkisi olabileceği ortaya koyuldu.

Bu, korelasyonel bir çalışma olması nedeniyle ortaya çıkan sonuçlar bir kesinliğe işaret etmiyor. Ancak uyku düzeninin sağlıkla ilişkisini ortaya koyuyor. Gündüz yapılan kısa şekerlemelerin sağlık sorunlarından korumayabileceğini gösteriyor.

“Yüzde 12 daha fazla yüksek tansiyon riski taşıyorlar"


Çin’deki Şiangya Hastanesi Merkez Güney Üniversitesi'nden Anesteziyoloji Bölümü Başkanı Profesör E. Wang, “Bu sonuçlar oldukça ilgi çekici. Çünkü milyonlarca insan düzenli olarak günlük şekerleme yapıyor” dedi. 

Konu hakkındaki önceki çalışmalarda, gündüz uyumanın yüksek tansiyon ile bağlantılı olabileceği öne sürülmüştü. Düzenli olarak şekerleme yapanların, nadiren şekerleme yapanlara göre yüzde 12 daha fazla yüksek tansiyon riskine ve yüzde 24 oranında daha fazla felç geçirme riskine sahip olarak gösterildi.

Çalışma, daha fazla şekerleme yaptığını belirten kişilerin yaklaşık dörtte birinde yüksek tansiyon riskinin yüzde 40 arttığını ortaya koydu.

Gün boyunca uykulu olmanın ve yüksek tansiyonun, bu sorunların belirtileri olabileceği kaydedildi.