image

PeyamaKurd- Irak Sağlık Bakanlığı, Covid-19 virüsünün artabileceği yönünde uyarıda bulundu. Bakanlıktan yapılan uyarıda, ‘Enfeksiyon sayısındaki endişe verici artışın ardından, yeni bir Covid-19 dalgası yayılabilir.’ denildi.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Seyf el-Bedir, Irak Devlet medyasına yaptığı açıklamada, Covid-19 tehdidinin devam ettiğini ve yeni mutasyona uğramış varyantların ortaya çıkma olasılığının arttığını ifade etti.

“Irak ve Kürdistan Bölgesi'nde enfeksiyon arttı”

Bedir, yeni bir virüs dalgasının Irak'ı ve diğer ülkeleri tehdit etmesi nedeniyle vatandaşları aşı olmaya çağırdı.

Koronavirüs enfeksiyonlarının yaz boyunca Irak ve Kürdistan Bölgesinde Delta vakalarının artmasıyla birlikte yükseldiği belirtilirken, artan enfeksiyon sayısını daha sonra Omicron varyantının tespitinin izlediği ve yüzlerce kişinin yeni mutant testinin, pozitif çıktığı aktarıldı.

Vaka sayıları, 40’a kadar inmişti

Dünya Sağlık Örgütü, (WHO) Irak rakamlarına göre; Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde, Ocak 2020'den bu yana 2.330.735 vaka ve 25.225 ölüm kaydedilmiş. Irak’ta daha sonra enfeksiyonlarda bir düşüş yaşanmış ve günlük vaka sayıları 40'a kadar düşüp, ölümün hiç yaşanmadığı günler de kayıtlara geçmişti.

Dünya Sağlık Örgütü, geçen Pazartesi günü itibariyle Irak'ta 18 milyondan fazla aşı dozunun uygulandığını belirtmişti.