image

PeyamaKurd- İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından Ukrayna’daki duruma ilişkin, istihbarat raporu açıklandı. Raporda, “Mariupol, büyük bir kolera salgını riski altındadır, hizmet çöküşü muhtemeldir.” denildi.

İngiliz İstihbarat raporuna göre, Rusya’nın ele geçirdiği bölgelerdeki sakinlere, temel kamu hizmetlerini sağlamakta güçlük çektiği belirtilerek, “Mariupol, büyük bir kolera salgını riski altındadır. Mayıs ayından beri izole kolera vakaları rapor edilmiştir.” denildi.

Raporun detaylarında, Severodonetsk çevresinde çatışmaların devam ettiği belirtilerek, Rusya’nın şehrin çoğunu kontrol ettiği, ancak Rus kuvvetlerinin kuzeyden ve güneyden daha geniş alanı kuşatma girişimlerinde çok az ilerleme kaydettiği duyuruldu.

Verilen bilgilerde Rusya’nın ele geçirdiği bölgelerdeki sakinlere temel kamu hizmetlerini sağlamakta güçlük çektiği, güvenli içme suyuna erişimde sorunlar olduğu, telefon ve internet hizmetlerinde de büyük kesintilerin devam ettiği bildirildi.

“Mariupol, büyük bir kolera salgını riski altındadır”

Salgının ciddiyetine dikkat çeken raporda, Herson’da ciddi bir ilaç sıkıntısının muhtemel olduğu ve Mariupol’un büyük bir kolera salgını riski altında olduğu belirtildi. Mayıs ayından itibaren, izole kolera vakalarının da rapor edildiği aktarıldı. Açıklamanın devamında, Mariupol'daki sağlık hizmetleri muhtemelen çöküşe yakındır: Mariupol'deki büyük bir kolera salgını, bunu daha da kötüleştirecektir.” denilerek uyarıda bulunuldu.