image

PeyamaKurd - Bazı besinler, içerdikleri serotonin gibi maddeler sayesinde mutluluğun kapılarını aralayabiliyor. Mutluluk veren besinler stresi azaltıyor fakat kilo almamak için tüketilen miktarlara dikkat etmek gerekiyor. İşte doğal antidepresanlar ve mutluluk hormonları içeren yiyeceklerin listesi

Hindistan cevizi

Hindistan cevizi trigliserit içerir. Trigliseritler ruh halini iyileştiren ve beyni tonusta tutan özel yağlardır. Hindistan cevizi çok sayıda tıbbi madde, doğal yağ ve antioksidan içerir. Sindirimi ve görmeyi geliştirir ve daha mutlu, enerjik hissetmenize yardımcı olur.

Bitter çikolata

Bitter çikolata beyindeki kan akışını iyileştirir ve konsantrasyon ve ruh halini anında artırır. Böylece kendinizi daha enerjik ve mutlu hissetmenize yardımcı olacaktır. Bitter çikolatanın diğer çikolata türlerinden temel farkı sütü değil, çok fazla kakao ve çikolata likörü içermesidir. Yaşlanmaya karşıdır ve sizi mutlu edecek besinlerden biridir.

Domates

Tüm domateslerin likopen olarak bilinen bir maddesi vardır. Likopen, beynin iltihaplanmasına karşı savaşan ve genellikle beyni koruyan bir antioksidandır. En iyi sonuç için domayesi zeytinyağı ile yiyin. Zeytinyağı likopen emilimini artırmaya yardımcı olur.

Bal

Bal, çok fazla şeker, mineral madde, mikro element, vitamin, ferment, kaempferol ve quercetin içerir. Bu maddeler beyindeki iltihabı azaltarak depresyonu önlemeye (ve sağlıklı beyni korumaya) yardımcı olur. Birçok iç organın çalışmasını normalleştirir, kan içeriğini zenginleştirir, bağışıklık sistemini arttırır.

Yumurta

Yumurta yüksek miktarda çinko, B vitamini, iyot, omega-3 yağ asitleri ve proteinler içerir. 2018'de “Uluslararası Obezite Dergisi” tarafından yapılan araştırma, kahvaltıda yumurta yiyen insanların simit yiyenlerden önemli ölçüde daha fazla kilo verdiğini kanıtladı.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, yüksek düzeyde folik asit ve triptofan içerir. Triptofan beyin tarafından ana ruh hali stabilizatörlerinden biri olan serotonin yapmak için kullanılır. Kuşkonmaz birçok vitamin ve B1, B2, B9, C, E, A, PP, çinko, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir ve diğerleri gibi yararlı elementlere sahiptir.

Pazı

Mutluluğun bir başka ürünü de pazı. Çok fazla magnezyum içeren bir sebze olan pazı depresyonu önler.

Midye

Midye yüksek miktarda B12 vitamini, iyot, protein, selenyum ve çinko içerir; aynı zamanda kalori ve yağ bakımından düşüktür. Daha önce de belirtildiği gibi iyot, ruh halini düzenlemeye yardımcı olur, tiroid bezinin çalışmasını desteklemeye yardımcı olur.