image

PeyamaKurd - Uyku, çocukların sağlıklı gelişimin önemli bir parçasıdır. Genellikle öğlen uykusu uyumayan çocuklarda gün içerisinde uyku hali, sinirli davranışlar ve iştahsızlık gözlemlenebilir.

Çocuğun beyin fonksiyonlarının iyi bir şekilde çalışabilmesi için öğle uykusu oldukça faydalıdır.

Genellikle çocuklar 4 yaşından sonra öğlen uykuya ihtiyaç duymazlar ancak psikolojik olarak bakılırsa her yaş grubundaki çocuklarda öğlen uykusu duygusal gelişimine katkıda bulunur. 4 yaşından küçük çocukların uykusu bir fizyolojik gereksinimken, 4 yaşından sonrası ise duygusal bir ihtiyaç olabilir.

4 yaş öncesi çocuklar öğlen uyku uyumadıkları takdirde güne ayak uydurmaları oldukça zor olacaktır. Bu durum genellikle akşam uykularının bozulmasına neden olabilir. Bununla birlikte 4 yaş sonrası özellikle aktif çocukların öğlen uyuması duygusal gelişimlerine katkıda bulunabilir.

Öğlen uykusu yenidoğan döneminden çocukluk dönemine kadar gelişimine destek olur.

Yenidoğan bebekler gündüz sık sık uykuya dalabilirler. Büyüdükçe öğlen uykusuna ihtiyaçları devam eder. Çocuklar büyüdükçe daha çok hareketlenmeye başlar ve haliyle dinlenmek için uykuya ihtiyaçları artabilir.

Öğlen uykusu süre olarak 2 saati geçmemelidir. Ayrıca öğlen saatlerinde uyumasını sağlamak önemlidir. Akşam saatlerinde çocuğun öğle uykusuna dalması gece uykularını olumsuz etkiler.