image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan salgınlar günümüzde giderek artarken, bu tür salgınların kökenine dikkat çekildi. Kara veba diye anılan hastalığın kökeni ortaya çıkarıldı.

Asırlar öncesine dayanan salgınlara dair yeni bilgilere ulaşıldı. 'Kara ölüm', tarihteki en ölümcül salgınlardan biriydi, ancak kökenleri uzun zamandır gizemli kaldı. Şimdi her şeyi başlatan bakteriye Kırgızistan’daki üç mezarda rastlandığı belirtildi.

Kara Veba'nın kökeni ortaya çıkarıldı!

Tarihte bilinen salgınlarla ilgili ilk olarak 14. yüzyılın ortalarında görülen ve insanlık tarihinin en önemli hastalığı olarak adlandırılan Kara Veba ile ilgili yeni bulgulara rastlandığı ifade edildi.

Salgın hastalıklara ilişkin Kırgızistan'da tespit edilen mezar taşları, Orta Çağ'da yedi yıl içinde Avrupa nüfusunun yarısını öldürdüğü tahmin edilen, dünyanın en yıkıcı salgını olan Kara Veba'nın kökenleri hakkında ayrıntılar ortaya çıkardı.

İskeletlerin dişlerin DNA'sı analiz edildi!

Çalışmada, Kara Veba’nın nerede başladığına dair ipuçları bulunduğu bildirilirken, 13. yüzyıla ait iki mezarda yapılan çalışmada tespit edilen genetik materyaller, salgının 1330'larda Kırgızistan, Orta Asya'da görüldüğünü ortaya koydu.

İskoçya'daki Stirling Üniversitesi, Almanya'daki Max Planck Enstitüsü ve Tübingen Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, Kırgızistan'daki Issyk Kul Gölü yakınlarındaki mezarlıklardaki iskeletlerin dişlerinden DNA örneklerini analiz etti.

Söz konusu bölgede çalışma yapılmasının nedeninin 1338 ve 1339'da mezarlarda önemli bir artış kaydedilmesi olduğu belirtildi.

Analizde yeni bulgular elde edildi!

Tübingen Üniversitesi'nden araştırmacı Dr. Maria Spyrou, ekibin yedi iskeletten DNA dizilimi yaptığını söyledi.

Spyrou, iskeletlerin dişlerini analiz ettiklerini belirtirken, üç örnekte veba bakterisi Yersinia pestis bulduklarını aktardı.

Haber "Kara Ölümün Kaynağı" olarak paylaşıldı!

Stirling Üniversitesi'nden tarihçi Dr Philip Slavin ise keşif hakkında, "Çalışmamız tarihin en büyük ve en büyüleyici sorularından birini sona erdiriyor” derken, “En kötü şöhretli insan katilinin ne zaman ve nerede başladığını belirliyor" diye konuştu.

Araştırmacıların çalışması Nature dergisinde "On dördüncü yüzyıl Orta Avrasya'sında Kara Ölümün Kaynağı" başlıklı yayımlandı.