image

PeyamaKurd - Bilim insanları tütün bazlı bitkilerden elde edilen genetiği değiştirilmiş grip geliştirdi. 

Bitkiler üzerinde geliştirilen yeni grip aşısı, kendi alanında bir ilk niteliği taşıyan araştırmalarda büyük ölçekte iki klinik deneyden geçirildi. 

Tütün içeriğinden istifade ederek geliştirilen ilk grip aşısının, üç kıtada yaklaşık 23 bin kişinin katıldığı ilk klinik denemelerden başarıyla geçtiği belirtildi

Söz konusu aşının, viral proteinleri üretmek için, genetik olarak talimat yüklenen yerli Avustralya tütünün familyasından çıkarılan ve dolaşım halindeki grip türlerini andıran virüs benzeri parçacıklar içerdiği ifade edildi.

Aşı için bitkiler kullanılarak bugüne kadar ki en büyük adım” 

İnfluenza (grip), sürekli olarak şekillendiğinden dolayı aşı üreticileri için her yıl yeni sorunlar oluşuyor. 

Araştırmacılar bu büyük girişim için mevcut teknolojinin daha ileri bir seviyeye gelmesi çağrısında bulunuyor. Buluş, bitkiler kullarak aşı üretilen bugüne kadar ki en büyük adım.

Imperial College London’dan Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı John Tregoning, sonuçlar hakkında, ‘’Bitki bazlı bir aşının, insanlar üzerinde ilk defa test edildiğini’’ söyledi. Ayrıca Tregoning, ‘’Bu teknoloji için bir mihenk taşıdır’’ açıklamasında bulundu.

Bitkiler, geniş tütünsel proteinler üretebildiğinden dolayı söz konusu gelişme influenzaya (grip) karşı da önemli bir adım. 

Çoğu grip aşısının şu anda tavuk yumurtalarında veya laboratuvarda üretilmiş hücrelerde yetiştirilen ve bu hücrelerden toplanan virüs parçacıkları kullanılarak yapıldığını aktaran Science Alert, bu sürecin bilim insanlarının hangi grip türlerini (ve yüzey proteinlerini) hedeflemeleri gerektiğini bulmasından sonra bile aylar sürdüğünü aktardı.

Nicotiana Benthamiana adlı bitki kullanıldı”

Bilim adamları, grip virüslerini üretmek için tasarlanmış tütün bitkisinin, Avusturalya da bulunan olan Nicotiana Benthamiana adlı bitkiyi kullandılar. Bu virüs benzeri parçacıklar daha sonra çıkartılarak bir grip aşısı yapmak için saflaştırılır.

The Lancet'de yayınlanan bir makalede, bilim insanları bitkiden elde edilen yeni tasarlanmış bir grip aşısının ilk dozlarını, ortaya çıkan bir grip türünü tanımladıktan sonraki iki ay içinde üretebileceğini söylüyorlar.

Sonuçlar oldukça umut verici olurken, araştırmacıların aşı için onay almaları gerekiyor. Bu nedenle bitkilerden elde edilen aşıların meyve vermesi biraz zaman alabilir.