image

PeyamaKurd- Dünya Sağlık Örgütü (WHO), son dönemde Avrupa'yı etkisi altına alan ve can kayıplarına yol açan sıcak hava dalgası için açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada, sıcaklara ‘kıyamet’ ifadesi ile vurgu yapıldığı dikkat çekti.

WHO Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, paylaştığı yazılı bir açıklamada, Avrupa'yı etkisi altına alan sıcak hava dalgası nedeniyle gerçekleşen ölümlere dair değerlendirmeler yaptı.

“İnsanlığın varlığı, tehdit altında”

Avrupa ülkelerinin ortak plan hazırlaması gerektiğine vurgu yapan Hans Kluge, "Mevcut kriz, halk sağlığını ve insanlığın varlığını tehdit etmektedir." dedi.

'Kıyamet' denildi

İklim değişikliğinden dolayı yaşanan sıcak hava dalgasına dair açıklamada,

"Eşi benzeri görülmemiş, korkutucu ve kıyametle alakalı. Hükümetler boş retorikleri bırakarak Paris Anlaşmasındaki iklim değişikliğiyle mücadele programını uygulamak üzere siyasi irade göstermelidir." denildi.

Sıcak hava dalgasında, halk sağlığını korumak için yaptığı önerilere dikkati çeken Kluge "Vücudunuzu soğuk tutun ve su için. Bol ve ince kıyafetler kullanın. Soğuk dış alın. Alkol, kafein ile şekerli içeceklerden uzak durun."ifadelerini kullandı.

2 ülkede, en az 1700 kişi öldü

Konuya dair bir açıklama da Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO)’den yapıldı. Açıklamada,  son 2 haftada İspanya ve Portekiz'de, sıcak hava dalgalarına bağlı en az 1700 can kaybının meydana geldiği bildirildi.