image

PeyamaKurd- Dünya Sağlık Örgütü (WHO), son bir yıldır Afrika'da hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların, % 63 artığını bildirdi.  WHO yetkililerinin yaptığı açıklamada, "Afrika yeni bulaşıcı hastalıklar için sıcak nokta olabilir" denildi.

WHO Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, Afrika'nın maymun çiçeği, ebola ve Lassa ateşi gibi hayvanlardan insanlara bulaşan "zoonotik" hastalıklardan kaynaklanan artan bir tehditle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Moeti, zayıf ulaşım altyapısının bir zamanlar kıtada kitlesel zoonotik enfeksiyonlarının yayılımını sınırladığını söyleyerek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“2001 ve 2022 arasında WHO, Afrika kıtasında 1843 doğrulanmış "halk sağlığı" vakası kaydedildi.  Bu vakaların yüzde 30'u zoonotik hastalıklar olarak bilinen hayvanlar tarafından, insanlara bulaşan hastalıklardır. Gelişmiş ulaşım bağlantıları,  şehirlerdeki zoonotik patojen tehdidini arttırıyor, bu nedenle Afrika'nın "yeni bulaşıcı hastalıklar için sıcak nokta" olabilir.”

Hastalıklar, 10 yılda %63 arttı

Yapılan açıklamada, zoonotik salgınların kıtadaki sayısında son on yılda 2001'den 2011'e kıyasla % 63'lük bir artış olduğu kaydedildi.

Kıtada farklı uzmanlıklara sahip araştırmacılara zoonotik hastalıkların kökünü kazımak için yakın iş birliği yapma çağrısında bulunan Moeti, 

"Yalnızca disiplinler arasındaki duvarları yıktığımızda, yanıtın tüm yönlerini ele alabiliriz." dedi.

Bilim insanları, uyarıyor!

Bilim insanları, özellikle artan insan nüfusu, avlanma veya habitat kaybı yoluyla, vahşi türlerle daha yakın temasa girildiğini, hayvanlardan kaynaklanan hastalık riskinin arttığını belirtiyor.