image

FIFA Başkanı Infantino, La Gazzetta dello Sport'a konuştu. Infantino, "24 takımlı ilk Dünya Kulüpler Kupası, dört yılda bir Haziran'dayapılacak. Avrupa'dan 12 takım gelecek. Konfederasyonlar Kupası'nın yerini alacak. 2021'de başlarız" dedi.

FIFA Başkanı Gianni Infantino, İtalyan La Gazzetta dello Sport'a verdiği röportajda yakın gelecekte futbolda yapmayı planladıkları yenilikleri anlattı.

FIFA Dünya Kulüpler Kupası için hazırlanan yeni formatın hazır olduğunu ve 15-16 Mart'ta Kolombiya'nın Bogota şehrinde gerçekleşecek FIFA Konseyi toplantısında oylamaya sunulabileceğini belirten Infantino, "Dünya Kulüpler Kupası'nı dört yılda bir

yapacağız. 12'si Avrupa'dan gelen 24 takım katılacak. Üçerli sekiz gruptaki maçların ardından liderler çeyrek finale çıkacak. Takım sayısı sekize indikten sonra tek maçlı eleme usulüyle çeyrek finaller, yarı finaller ve final oynanacak. Haziran 2021'de başlamayı planladığımız bu organizasyonun Konfederasyonlar Kupası'nın yerini almasını düşünüyoruz" diye konuştu.

Infantino'nun planına göre, 24 takımın katılacağı ilk FIFA Dünya Kulüpler Kupası'na 2021 Haziran'ında Katar ev sahipliği yapacak. Ancak 2022 Dünya Kupası'nın yazın oynanmaması için organizasyon 21 Kasım-18 Aralık 2022 tarihleri arasına kaydırılmıştı. Bu durumda 2021 Dünya Kulüpler Kupası'nın Katar'da nasıl yaz aylarında oynatılacağı belirsiz.

Infantino'nun diğer açıklamaları arasında dikkat çekenler şöyle:

"Yaz transfer dönemi çok uzun. Yerel ligler transfer dönemi kapandıktan sonra başlamalı. Ocak ayındaki transfer dönemi ise sakatlıklar gibi sorunların çözümüne yaramalı; yeniden kadro oluşturmak için kullanılmamalı..."

"Bir futbolcunun sezonun ilk yarısını bir kulüpte, ikinci yarısını başka bir kulüpte oynamasını hiç sevmiyorum. Elbette değişimin önünde duramayız ama futbolu büyük bir dev haline getirmiş değerleri de unutmamalı; onların yeniden kazanılmasını sağlamalıyız."