image

PeyamaKurd - Japon Olimpiyat Komitesi üyesi Kaori Yamaguchi dün (Cuma), ülkesinin Tokyo Olimpiyatları sebebiyle çıkmaza girdiğini belirtti. Kovid-19 salgının yansımaları nedeniyle bir yıl ertelenen etkinliğin “anlamını kaybettiğini” söyleyen Yamaguchi aynı zamanda artık çok geç olduğu için iptal edilmesini ihtimal dışı gördüğünü belirtti.

Fransız haber ajansı AFP’nin aktardığına göre, kamuoyu hala olimpiyatların düzenlenmesine şiddetle karşı çıkıyor ancak organizatörler, Kovid-19 ile mücadele kapsamında katı önlemler alarak ve sporcuları ve yetkilileri aşılayarak güvenli bir organizasyonun yapılacağı konusunda ısrar ediyorlar.

Seul’de 1988 Yaz Olimpiyatları’nda judo dalında bronz madalya kazanan Japonya Olimpiyat Komitesi üyesi Kaori Yamaguchi, Kyodo News için yazdığı bir makalede, olimpiyatlar konusunda halk ve hükümet arasındaki “kaygı ve güvensizlik” durumundan bahsetti. Yamaguchi “Olimpiyatlar ne için ve kim için olacak? Oyunlar şimdiden anlamını yitirdi, sadece düzenlemiş olmak için yapılıyor” ifadelerine yer verdi.

Geçen yıl olimpiyatların ertelenmesi çağrısında bulunan ve bu senede olimpiyatlar konusunda rahatsızlığını dile getiren Yamaguchi “Şu anda duramayacağımız bir konumda sıkışıp kaldık. Yapsak da yapmasak da lanetliyiz” dedi.