image

PeyamaKurd - Erbil SK ile El Şurta arasında dün başkent Erbil’deki Fransua Hariri Stadyumunda oynanan Irak Kupası müsabakasının ardından iki takım taraftarları arasında kavga çıktı.

Kavganın büyümesi ve taraftarların sahaya inmesi üzerine polis müdahalede bulundu.

Erbil Valisi Omid Xoşnav, çıkan olaylara ilişkin ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunu belirtti. Xoşnav, Fransua Hariri Stadyumunda oynanan maçın ardından yaşanan ve taraftarların sahaya inmesi ile ortaya çıkan olayların “Irak bayrağı ile bir ilgisi olmadığını” açıkladı.

Sosyal medyada ortaya atılan iddialarda, olayların trübünde açılan Irak bayrağı nedeniyle yaşandığı belirtildi.

Fakat Erbil Valisi Xoşnav bu iddiaların asılsız olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Maç esnasında biz de stattaydık, bazı Şurta taraftarları koltukları kırdı. Bu dünyanın her yerinde futbolda beklenen bir olay. Yaşananların siyasetle, Erbil'le, bayrakla alakası yok. Erbil takımının yönetimi çıkışta havaalanına kadar Şurta ekibi ve taraftarlarının yanındaydı.”

Öte yandan Erbil SK’den yapılan açıklamada da, “Olayların trübünde Irak bayrağının açılması ile bir alakası yok” denildi.

Erbil SK Teknik Direktörü Velid Arab da, “Karşı takımın taraftarları yenilgiyi hazmedemedikleri için trübünlerdeki koltukları söktü, olaylar bu nedenle çıktı” açıklamasını yaptı.

İki takım arasında oynanan Irak Kupası maçının normal süresi 0-0 sona erdi.

Ardından penaltılarda Erbil SK rakibi El Şurta’yı 4-3 yenerek çeyrek finale yükseldi.