image

PeyamaKurd - TRT Kurdi’de katıldığı bir programda Zazaca kendini ifade etmek isteyen ama ardından sosyal medya üzerinden tepki gösterilen Dersimli sporcu Erivan Barut, “Düşülen durum bir halkın trajedisi sanıyorum. Ve bundan sonraki işlerim arasında dilimi öğrenmek de olacak kesin” sözlerini dile getirdi.

Üniversiteler Arası Dünya Boks Şampiyonası'nda şampiyon olan 21 yaşındaki Barut, TRT Kurdi’de Sporun Yıldızları (Stêrkên Sporê) programına katıldı.

Programda Zazaca kendisini ifadeye etmeye çalışırken sık sık Türkçe kelimeler de kullanan Barut’un konuşması sosyal medya kullanıcıları tarafından tepkiyle karşılandı.

Sosyal medyada lince tabi tutuldum!” 

Yaşananları “linç” olarak değerlendiren Barut sosyal medya hesabından şunları yazdı:

“Merhaba. Herkesin bildigi üzere TRT Kurdi’de katıldığım programın formatı gereği ana dilde  Zazaca (Kırmançki) konuşmam istenmişti. Ben ana dile hakim olamadığımı belirtip dilim döndükçe kendimi ifade etmeye çalışmıştım.

Sonra sosyal medyada lince tabi tutulduğumu farkettim.

Lütfen Dersim’in çocuklarını ana dilimizden mahrum etmeyelim. Tüm diller tarihin öncelerini arşınlayıp günümüze gelmekte. Bize miras bırakılan bu  cevheri yok olmaktan kurtaralım... Düşülen durum bir halkın trajedisi sanıyorum. Ve bundan sonraki işlerim arasında dilimi öğrenmek de olacak kesin. Dağlı bir kentin son kuşaklarından sadece bir tanesiyim. Benim gibi hatta benden daha kötüsü dilimize yabancı olan gençlerin sayısı o kadar çok ki anlatamam.”

Bu hepimizin, bir toplumun sorunu”

Genç sporcu Barut, TRT Kurdi’nin de hesabını etiketleyerek, “Ben Dersimli sporcu bir gencim. Erivan Dersim'i dünyada temsil ediyor diye üzerine düşeni yapmayacağı anlamına gelmez. Madem kötürüm olmaya yüz tutmuş bir yanımızı gözler önüne serdim, bu hepimizin, bir toplumun sorunu diye düşünüp düşündürmeye de sevk etmek istiyorum” dedi. 

Barut, 12-24 Mart 2022’de Hırvatistan'da yapılan Avrupa Büyükler Boks Şampiyonası'nda rakiplerini yenerek altın madalyanın sahibi olarak Avrupa şampiyonu olmuştu.